1 Kongres ODS

Fiala obhájil post šéfa ODS. Varoval před Zemanem a slíbil posílení strany

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Předseda ODS Petr Fiala v sobotu obhájil na 28. kongresu ODS funkci předsedy. Hlasovalo pro něj 451 ze 483 delegátů, kteří odevzdali platné hlasy. Byl jediným kandidátem. V úvodu svého volebního projevu vyzval všechny občany, aby šli volit. Zároveň varoval před současným prezidentem Milošem Zemanem (SPO). Fiala poděkoval voličům za podporu v parlamentních volbách. Zdůraznil cíle strany do budoucna a řekl, že chce ODS více otevřít mladým a talentovaným lidem. Ta by podle něj pro mladé voliče měla být místo Pirátů stranou číslo jedna. V nadcházejících komunálních volbách bude podle něj ODS chtít zvítězit a v příštích parlamentních volbách získat minimálně o 50 procent víc hlasů.

„Je to pro mě velký závazek a slibuji, že vás ani naše voliče nezklamu,“ poděkoval svým spolustraníkům Petr Fiala. Řekl také, že takový výsledek nečekal.

Před polednem vystoupil se svým projevem ke stranické i široké veřejnosti. Hned na jeho začátku vyzval lidi k tomu, aby šli volit. Postavil se také proti současnému prezidentu Miloši Zemanovi.

„Obracím se na občany ČR, kteří ještě nebyli volit. Zvažte to prosím a nenechte za sebe volit jiné. Prezident udělal z noblesního úřadu tragikomedii. O vlajce Evropské unie (EU) na Hradě si můžeme myslet cokoliv, ale mělo by to taky něco znamenat,“ pozastavil se Fiala nad tím, že na Pražském hradě visí vlajka EU. „Vždy jsem byl vůči panu prezidentovi zdrženlivý a slušný. Budeme mít k úřadu prezidenta za každých okolností patřičnou úctu, ale další mandát Miloše Zemana není v nejlepším zájmu České republiky,“ kritizoval Zemana.

Politik kandidující opět na předsedu občanské demokracie děkoval svým voličům a chválil si spolupráci se Soukromníky. „Voliči z nás udělali druhou nejsilnější parlamentní a nejsilnější pravicovou stranu,“ poděkoval Fiala svým voličům a následně také straně Soukromníků. Ti společně s ODS kandidovali na společných kandidátkách do předchozích sněmovních voleb.

„Někteří si přáli, že za nás budou držet minutu ticha, ale to jim nevyšlo,“ připomněl Fiala vzestup ODS ve volbách. „S výjimkou ODS nechali voliči zkolabovat systém tradičních politických stran. Neudělali jsme žádné podvody na voličích, ale naopak jsme se vrátili k našim hodnotám. Měli jsme důkladný, silný a nejpodrobnější program do voleb,“ pochlubil se předseda ODS programem, který strana sestavovala společně se svými voliči.

Fiala připomněl, že se ODS hlásí ke konzervativním názorům, liberálním přístupům a kapitalismu. V následujícím období plně obnovíme étos Občanské demokratické strany jako silné a spolehlivé reformní pravicové strany. Moderní strany pro moderní stát. Pro Česko, které je silné, efektivní a bezpečné,“ řekl.

„Jsme to pouze my, kdo důsledně bojuje za ochranu a podporu živnostníků,“ řekl Fiala. Podle něj tato skupina podnikatelů v předchozí vládě oporu neměla. Předseda také připomněl stranický boj proti EET, který podle něj vede ODS úspěšně. Strana má podle Fialy zájem o to více oslovovat mladé voliče. „Nabídneme spolupráci a program mladým lidem. Máme zájem o mladé talenty.“ Fiala připomněl, že ODS byla hned po Pirátech pro mladé lidi stranou, kterou volili. Jeho cílem je, aby občanští demokraté v příštích volbách byli pro mladé voliče stranou číslo jedna.

V závěru se Fiala pustil do kritiky vládnoucího hnutí ANO. Podotkl také, že vývoj kolem kauzy Čapí hnízdo není v pořádku a orgány by jej měly prošetřovat. „Pokud se hnutí ANO nechce vládnout v koalici, nebo to neumí, ať to přenechá jiným. Fakt, že ANO nezískalo sto procent by měli respektovat všechny strany a také prezident. ODS vládu Andreje Babiše nepodpoří v žádném ze tří pokusů,“ řekl Fiala.

Podle něj bude cílem ODS v nadcházejících komunálních volbách zvítězit. Vyzval k postavení silných kandidátech, případně spojení se s jinými subjekty proti levici a populistům.

Na 28. kongres ODS zavítali také hosté z jiných tuzemských, ale i zahraničních politických stran. Přijeli například Petr Gazdík (STAN), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) nebo Petr Bajer (Soukromníci).

Čtěte také: Fiala obhajuje předsednictví ODS. Třeba budou vstřícnější, vyhlíží kongres Babiš

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.