1 Problém s dvojím občanstvím

Tisíce rakouských Turků mají strach, FPÖ je podezřívá z nelegálního dvojího občanství

, NOVÉ

Témata: , , ,

Tisíce Turků žijí v Rakousku v posledních měsících ve strachu. A sice kvůli tomu, že se nejprve stali rakouskými občany, ale následně opět tureckými, přičemž rakouské zákony dvojí občanství nepovolují. Věc vyšla nejvo poté, co Turci s rakouským občanstvím následně figurovali na tureckých seznamech oprávněných voličů ve své bývalé vlasti. To se nelíbí kancléři Sebastianu Kurzovi (ÖVP) a zejména jeho koaličnímu partnerovi FPÖ. Ten navrhuje až do odvolání Turkům neudílet občanství. Kauze se věnuje mezi jinými německý deník Süddeutsche Zeitung​​​​.

Rakouská pravicová strana FPÖ měla získat seznam tureckých oprávněných voličů, na kterém se nacházejí jména Turků, kteří mají rakouské občanství. To je v rozporu s rakouskými zákony, podle kterých je dvojí občanství nezákonné. 

Tisíce Turků, kteří žijí v Rakousku, se tak ocitli v nejistotě, protože jim může hrozit odebrání rakouského cestovního pasu. Proti tomu se však tento týden postavil Ústavní soud. Šéf FPÖ Heinz-Christian Strache ale navrhuje Turkům až do odvolání neudílet rakouské občanství. Podezřelí Turci si mimo jiné stěžují, že je pro ně velmi obtížné prokázat, že nedisponují dvema pasy.

Příčinou aféry je seznam s více než sto tisíci jmény, který měl uniknout v roce 2017 od tureckých úřadů a získala jej právě rakouská vládní strana FPÖ. 

Nejvíce tureckých přistěhovalců žije v Rakousku ve Vídni, kde bylo v této věci už úřady zahájeno 18 000 řízení. Dosud ale skutečně přišlo o rakouský pas jen 85 občanů, u nichž se prokázalo, že mají dvojí občanství. 

Čtěte také: Namísto pašeráctví korán? Češka souzená v Pákistánu kvůli drogám prý přijela studovat islám

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.