„Sen o K2.“ Češka, která jediná v historii zdolala Mt. Everest, chystá další výpravu

„Sen o K2.“ Češka, která jediná v historii zdolala Mt. Everest, chystá další výpravuNOVÉ
Klára Kolouchová před pokusem o zdolání K2 v roce 2012 Foto:

Reprofoto: ČT

Domov

Odhodlaná horolezkyně

nel Echo24

Jako první Češka zdolala Mount Everest a teď se chystá zapsat do historie dobytím druhé nejvyšší hory K2. Klára Kolouchová se v létě vydá na expedici do Pákistánu, na kterou shání finanční příspěvky přes crowfundingový web​​​​​ Hithit.

Klára Kolouchová se už jednou o zdolání druhé nejvyšší hory Mount Godwin-Austen, známé spíše jako K2, pokusila v roce 2016. „Masivní lavina, která se kolem našeho prvního výškového tábora prohnala, tehdy neúprosně smetla celý třetí výškový tábor a s ním všechny stany, zásoby jídla, lezecký materiál,“ popsala Kolouchová, proč tehdy výprava skončila neúspěchem.

O dva roky později se chystá na osmitisícovku K2 v Pákistánu v pohoří Karákóram znovu a hodlá se stát první Češkou v historii, které se to podaří. Příspěvky na expedici se snaží sehnat na portálu Hithit. Za příspěvek lidem nabízí například podepsanou pohlednici s horou K2 nebo možnost jít s Klárou na kávu. Z cílových 450 tisíc korun má vybráno zatím přes 160 tisíc.

O výpravě vznikne i film, na kterém již od jarních příprav Kolochové pracuje dokumentaristka Jana Počtová. Jednou z odměn za příspěvek na portálu HitHit jsou i lístky na premiéru.

Klára Kolouchová pokořila nejvyšší vrchol planety, himalájský Mount Everest v roce 2007. Od té doby se to zatím žádné jiné Češce nepodařilo. Stejně tak se zatím žádné Češce nepodařilo zdolat pákistánskou horu K2. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Šerpa Kami Rita dorovnal rekord v počtu výstupů na Everest. V květnu vyrazí znovu

Související články