1 Rychnovská ODS

Královéhradecká ODS zatím zrušení rychnovského sdružení kvůli koalici s KSČM nenavrhla

NOVÉ

Témata: , ,

Královéhradecká krajská ODS ve čtvrtek vyzvala místní organizaci v Rychnově nad Kněžnou kvůli jejímu vstupu do městské koalice s KSČM, aby dala situaci do souladu s usnesením kongresu strany. ČTK to ve čtvrtek řekl předseda ODS v Královéhradeckém kraji Ivan Adamec. Místnímu sdružení ODS v Rychnově hrozí zrušení, protože stranické usnesení z roku 2006 spolupráci s komunisty zakazuje.

„Není možná koalice s komunisty. Dali jsme jim 30 dnů na to, aby se domluvili, co udělají. V tuto chvíli je to na nich,“ řekl Adamec. Podle něj poté regionální rada znovu celou věc posoudí. O případném zrušení rychnovské ODS by měla rozhodnout výkonná rada ODS.

Rychnovští spolupráci s jedním komunistickým radním obhajují například tím, že ve vedení města se v minulých letech osvědčila, je konstruktivní, nebyly poškozeny demokratické principy v Rychnově a spolupráce naopak vedla k rozvoji města, o čemž prý svědčí i letošní výsledek voleb, kdy ODS v Rychnově zdvojnásobila volební zisk na 20 procent.

„Nevidím stále důvod, proč by se místní sdružení mělo rušit. Žádnou koaliční spolupráci jsme s KSČM nepodepsali. Je to o tom, že tu v téměř stejném složení fungujeme osm let a věřím, že tak i pokračovat budeme. Je to o práci sedmi lidí v radě, kde jeden z nich je člen KSČM,“ řekla ČTK před zahájením zasedání regionální rady místostarostka Jana Drejslová, která je zároveň i předsedkyní místního sdružení ODS a za ODS od roku 2016 i krajskou zastupitelkou.

Kritika postupu ODS v Rychnově se snesla i přímo od předsedy strany Petra Fialy. Podle jeho vyjádření ze 4. listopadu mají Rychnovští buď odejít z koalice, nebo bude strana postupovat podle stanov a zruší místní sdružení. Drejslová také řekla, že je připravena situaci v Rychnově vedení ODS sama vysvětlit. „Nemám problém dojet za panem Fialou a promluvit si s ním o tom,“ řekla. Podle ní ODS v Rychnově navíc koalici nesestavovala, byla do ní stejně jako KSČM přizvána vítězem voleb.

Kandidáti ODS do komunálních voleb v Rychnově nedávno v otevřeném dopise vyzvali vedení ODS „k okamžitému zastavení mediálních útoků na rychnovskou místní organizaci v čele s místostarostkou Janou Drejslovou“. Signatáři dopisu také připomněli, že ODS je ve vedení radnice s KSČM již osm let a bez toho by ODS byla až dosud v opozici a nemohla by naplňovat svůj program. Dopis podepsalo 11 lidí z letošní kandidátky ODS v Rychnově. Deset z nich jsou nestraníci.

V Rychnově nad Kněžnou vyhrálo volby uskupení starosty Jana Skořepy Nezávislí za Rychnov a na koalici se dohodlo s ODS, Nestraníky a KSČM. Dohromady mají 16 mandátů z 21. V sedmičlenné radě mají tři místa Nezávislí za Rychnov, dvě ODS a po jednom Nestraníci a KSČM. V čele jedenáctitisícového města je Skořepa od roku 2010, kdy jako nestranický lídr vedl tehdy vítěznou ODS.

Čtěte také: Policie a žalobci se podvolili Babišovi


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.