1 střet zájmů

Kdo rozhodne o střetu zájmů Babiše? STAN navrhuje pražské úředníky. Dle Jermanové ‚úsměvné‘

NOVÉ

Témata: , ,

Kauzou možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) by se podle hnutí STAN mohli místo středočeského krajského úřadu zabývat úředníci některého ze sousedních regionů, například Prahy. Podle Víta Rakušana (STAN) by se tak předešlo případné systémové podjatosti. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) návrh STAN na pondělním jednání krajského zastupitelstva označila za úsměvný. Poukázala na to, že ve vedení Prahy jsou Piráti, kteří krajský úřad v souvislosti s Babišovou kauzou napadli. „Není to pravda,“ brání se pražský primátor Zdeněk Hřib.

„My jsme dali doporučení panu řediteli středočeského úřadu, zda-li nechce zvážit předání kauzy k řešení nějakému jinému krajskému úřadu případně magistrátu hlavního města Prahy, který má postavení kraje, aby bylo opravdu jisté, že nedochází k žádnému ovlivňování. Ředitelem by musela být prohlášena takzvaná systémová podjatost,“ uvedl Rakušan pro Echo24.

Rakušan zároveň komentoval slova hejtmanky Jermanové ohledně Pirátů. „Je velkým rozdílem, když je někdo aktérem té kauzy, což každopádně předseda a místopředsedkyně hnutí ANO jsou. Piráti aktéry té samé vyšetřovací kauzy nejsou. Bylo to trochu takové nechtěné přiznání toho, že velmi stojí o to, aby ta věc na daném úřadě zůstala,“ řekl Rakušan.

Podle Pirátů mají hlavní zodpovědnost sami úředníci. „Je to věc státní správy, do které nesmí politici zasahovat. Je zodpovědností ministerstva spravedlnosti, aby posoudilo, zda je krajský úřad vyloučen kvůli podjatosti i z důvodu organizačních změn a případně přidělilo věc jinému krajskému úřadu,“ uvedl pro Echo24 Jakub Michálek.

Pražský primátor Zdeněk Hřib ujistil, že by Piráti úředníky v žádném případě neovlivňovali. „Nepochybně bychom nezasahovali do toho přeneseného výkonu státní správy,“ uvedl Hřib pro Echo24. Primátor zároveň negoval slova hejtmanky: „Paní hejtmanka znovu zmiňovala věc, že tu kauzu v Černošicích rozjeli Piráti, což není pravda. Ten podnět do Černošic podalo Transparency International.“

Premiér čelí podezření, že stále ovládá média spadající pod jeho holding Agrofert, který dal v únoru 2017 kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů. Městský úřad v Černošicích mu za přestupek v podobě střetu zájmů uložil pokutu, podle deníku Právo šlo o 200 000 korun. Babiš se odvolal, kauzou by se tak mohli brzy zabývat krajští úředníci.

Piráti upozorňovali na nedávnou reorganizaci středočeského krajského úřadu, která podle nich vyvolává pochybnosti kolem rozhodování úředníků. Dosavadní odbor správních agend, který měl případ řešit, byl začleněn do odboru legislativně právního. Ředitel krajského úřadu Jiří Holub jakoukoliv účelovost odmítl. Reorganizace se podle něj začala chystat už loni a s kauzou nesouvisí. Zopakoval, že příslušní úředníci nebyli přesunuti jinam ani propuštěni a jejich kompetence zůstaly stejné.

Čtěte také: Babiš odmítl Hřibovy požadavky ohledně vládní čtvrti v Letňanech

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Vychází každý čtvrtek

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.