Týdeník Echo: Ministři ANO na odchodu, kdo může za drahé byty a proč mizí voda

Týdeník Echo

Týdeník Echo: Ministři ANO na odchodu, kdo může za drahé byty a proč mizí vodaNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Jak moc vážně máme brát klimatické rekordy? Co lze ještě čekat od Donalda Trumpa a odcházení první generace ministrů za ANO. To je jen letmý průřez novým číslem Týdeníku Echo.   

Kam se ztrácí voda? Titulním tématem nového čísla Týdeníku Echo je esej Václava Cílka, analyzující ty klimatické rekordy, které bychom neměli brát na lehkou váhu. „Ve střední Evropě,“ píše autor, „pozorujeme trochu nejistý a hodně proměnlivý trend: první polovina vegetačního období bývá sušší a druhá vlhčí, než je dlouhodobý průměr. V nejhorším případě to znamená dvojí škodu – sucho při setí a vlhko při sklizni. Pokud zima byla se svými mrazivými dny netypická a jaro mělo nezvykle vysoké teploty, je zde určitá nadpoloviční pravděpodobnost, že extrémům počasí v tomto roce ještě není konec. Pochopitelně že není jasné, co to ve skutečnosti znamená, a tak vzdálené předpovědi nejsou možné, ale mne osobně by nepřekvapily pozdější vytrvalé deště.“

O blížícím se summitu Trump–Kim uvažuje Martin Weiss a cituje amerického komentátora Davida Brookse, který nepatří mezi Trumpovy fanoušky. Ten ve svém sloupku Plazí moudrost Donalda Trumpa připomněl, „že Donald Trump se při své cestě nahoru učil od lidí, jež lze označit jako gaunery, pracoval s gaunery a pohyboval se mezi gaunery. Svět velkých newyorských staveb, to byla betonářská firma ovládaná mafiánskou rodinou Genovese a stavbařské odbory, jež se od ní moc nelišily.

Podobně to vypadalo ve světě kasin v Atlantic City. A to bylo ještě předtím, než se Trump zapletl s ruskými oligarchy, dodává. Jenže některým místům dnešního světa vládnou gangsteři a ,je čím dál tím víc důvodů se domnívat, že Donald Trump rozumí mysli gaunera mnohem líp než absolventi našich prestižních diplomatických akademií‘.

Termínem ,plazí mozek‘ se označují základní živočišné reakce, jež v člověku přetrvávají z dob, kdy musel přežít v nebezpečném prostředí plném agresorů – kdy bojovat, kdy se schovat, kdy utéct, jak se najíst, jak se sexuálně uspokojit… a Trump je má vycvičenější než lidé vychovaní akademicko-byrokratickým světem.“

„Odchází první generace ministrů za ANO, přicházejí neznámí praktici moci,“ všímá si aktuálního pohybu na české politické scéně Daniel Kaiser v článku Part hic, práce nic. K tomuto tématu se vztahuje i Kaiserův rozhovor s dosluhujícím ministrem dopravy Danem Ťokem.

O německých mýtech píše Jiří Peňás, historii boje s počítačovými viry rekapituluje Marian Kechlibar.  

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit