Prostitutka, která pomohla zlegalizovat „nejstarší řemeslo“ dostala řád a titul

Vyznamenání bývalé prostitutky

Prostitutka, která pomohla zlegalizovat „nejstarší řemeslo“ dostala řád a titulNOVÉ
Catherine Healy Foto:

Reprofoto: Youtube/Global Womens Strike

1
Svět
Sdílet:

Bývalá sexuální pracovnice, která vedla na Novém Zélandu úspěšnou kampaň za dekriminalizaci prostituce, se dočkala státního vyznamenání, se kterým se pojí i šlechtický titul dámy – v případě muže by šlo o rytíře, s oslovením sir. Na Novém Zélandu není prostituce trestným činem od roku 2003.

„Překvapilo mě, když mi to nabídli. Byla jsem prostě ohromena,“ řekla stanici BBC Catherine Healyová (62), která se stala dámou Řádu za zásluhy – v tomto případu o práva pracujících v sexuálním průmyslu.

„Myslím, že ještě před několika týdny bych si pomyslela, že to není možné. Svědčí to o tom, jak se posunuly postoje. Je krásné, že cítím podporu,“ řekla. Pocty si velmi váží, ale cítí, že je zapotřebí udělat ještě více: „Na sexuální práci stále spočívá stigma,“ konstatovala.

Healyová původně pracovala jako učitelka na základní škole, než se v 80. letech začala zabývat prostitucí. Říká, že ji šokovaly poměry, zejména skutečnost, že zákon sexuální pracovnice nijak nechránil. Ze školy přitom byla zvyklá, že ji chrání jak zákon, tak odbory. A to ještě nebylo vše – o pracovnicích v oboru, na který přesedlala, se hovořilo se zjevnou neúctou.

„Potřebovali jsme najít náš hlas, potřebovali jsme, abychom byly pochopeny,“ řekla Healyová. V roce 1987 založila organizaci, New Zealand Prostitutes Collective (NZPC), zasazující se za práva sexuálních pracovnic.

Ta stála v čele dlouhé kampaně za dekriminalizaci prostituce s argumentem, že se tak toto povolání stane bezpečnějším. Přispěla tak k tomu, že v roce 2003 byl přijat zákon o reformě prostituce, který umožnil nevěstincům působit jako legální podniky. Znamenal také, že i na sexuální pracovnice se vztahují běžné předpisy o zaměstnancích, bezpečnosti a ochraně zdraví.

Udělování novozélandských vyznamenání schvaluje na návrh předsedy vlády královna. Alběta II. také v roce 1996 výše zmíněný řád zřídila.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Prostitut odhalil identitu desítek homosexuálních italských kněží

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08