Růst české ekonomiky zpomalil. Přesto byl nad evropským průměrem včetně Německa

Růst české ekonomiky zpomalil. Přesto byl nad evropským průměrem včetně NěmeckaNOVÉ
Ilustrační snímek Foto:

FOTO: Shutterstock

Domov

HDP v Evropské unii

Echo24

Česká ekonomika byla loni s růstem o 2,9 procenta 13. nejrychleji rostoucí ekonomikou v Evropské unii. Růst českého HDP byl vyšší než u původních členských zemí EU včetně Německa i než průměr celé EU. Na pondělní tiskové konferenci o tom informoval předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček.

Nejrychleji rostlo loni Irsko, Malta a Polsko, nejpomaleji Itálie, Dánsko, Velká Británie a Německo, na které je česká ekonomika výrazně navázána. „Rychleji rostoucí jsou spíše nové členské země. Výjimkou je Irsko a Malta. Staré členské země měly slabší růst,“ uvedl Rojíček.

Růst české ekonomiky loni zpomalil na 2,9 procenta z 4,5 procenta v roce 2017. Rojíček doplnil, že ekonomiku loni podpořily hlavně výdaje na spotřebu i investiční aktivita. Oslabil vlil zahraniční poptávky a vrcholil problém s nedostatkem pracovní síly. Na základě vývoje růstu ekonomiky po čtvrtletích je česká ekonomika podle Rojíčka již zřejmě za svým vrcholem.

Z pohledu ekonomické úrovně Česko podle Rojíčka bylo v roce 2017 na 89 procentech úrovně EU. Podle něj se země blíží 90 procentům průměru EU a například tak úrovni Španělska. „V době vstupu do EU v roce 2004 byla ČR na úrovni 78 procent průměru EU,“ dodal.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Na co šly dotace do zemědělství? I na předražené pronájmy strojů a čištění, říká NKÚ

Finanční správa brzdí. Zajišťovací příkazy dopadají na méně firem

Související články