1 Volby do Evropského parlamentu

39 uskupení, 842 kandidátů. Češi zvolí europoslance, výsledky se dozví až v noci na pondělí

Nové

Témata: , , ,

Češi sice odvolí už v pátek a sobotu, výsledky voleb do Evropského parlamentu ale budou znát až v neděli těsně před půlnocí. Taková jsou pravidla eurovoleb, které odstartovaly ve čtvrtek v Nizozemsku a ve Velké Británii. Eurovolby v Česku již tradičně provádí nízká účast. Svou volbou ale ovlivní i výběr nového předsedy Evropské komise či podobu budoucích evropských předpisů, které budou muset být přetaveny v české zákony.

Český statistický úřad (ČSÚ) vyhlásí výsledky v neděli v jedenáct hodin večer, průběžné výsledky oproti volbám do Senátu či prezidentským volbám nebudou.

„Volební místnosti se pro volby do Evropského parlamentu na území ČR uzavřou v sobotu 25. května ve 14 hodin, kdy okrskové volební komise zahájí sčítání hlasů. Český statistický úřad nicméně v souladu se zákonem zveřejní výsledky voleb až po uzavření poslední volební místnosti na území EU. Průběžné výsledky zveřejňovány nebudou,“ uvedl mluvčí Českého statistického úřadu Jan Cieslar.

Češi v tento pátek a sobotu rozhodují o 21 europoslancích z více než sedmi set zástupců států EU. Při minulých volbách před pěti lety využilo svého práva hlasovat v evropských volbách 18,2 procenta Čechů, podobná volební účast se čeká i o víkendu. Evropský parlament bude mít do odkládaného odchodu Velké Británie z EU 751 členů, v případě dokončeného brexitu dohodnutých 705 členů.

Na organizaci evropských voleb v Česku je podle ministerstva financí ve státním rozpočtu vyčleněno 628 milionů korun. Minulé eurovolby stály 450 milionů korun.

Z unijní osmadvacítky si v pátek zvolí své europoslance ještě Irové. Britové a Nizozemci tak učinili ve čtvrtek. Volební seriál bude pokračovat v sobotu, kdy se hlasovat bude nejen v Česku, ale také v Lotyšsku, na Maltě a na Slovensku. Zbývající státy EU nechaly hlasování na neděli. 

Obyvatelé několika obcí mohou v pátek a sobotu hlasovat kromě voleb do Evropského parlamentu také v místních referendech. V Měchenicích u Prahy se vysloví ke stavbě supermarketu, v Holubicích na Brněnsku mohou dát najevo svůj názor na vznik kasina s videoloterijními terminály. V Lovčicích na Hodonínsku se bude hlasovat o rekonstrukci hlavní silnice. Referendum pořádají také v pražských Běchovicích, kde je ve hře budování parkoviště.

Čtěte také: Zpívající Bartoš, turista Svoboda a trenér Poc. V kampani se hodí všechno

Britové budou opět volit do europarlamentu, potvrdil Londýn. Zvolení se možná neujmou funkcí

Volám všechny důchodce, jsem jeden z vás. Babišův PR tým se zaměřil na seniory

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Vychází každý čtvrtek

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.