ANO zvítězilo v Hradci Králové, přesto nabízí post primátora ODS

Jednání o koalici v Hradci Králové

ANO zvítězilo v Hradci Králové, přesto nabízí post primátora ODSAKTUALIZOVÁNO
Hradec Králové Foto:

Foto: Shutterstock

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Hnutí ANO, které vyhrálo volby v Hradci Králové, nabídlo ODS funkci primátora. Oblastní rada ODS nabídku projedná ve čtvrtek, řekl ve středu předseda oblastní rady Václav Řehoř (ODS). Dosavadní jednání o vytvoření jakékoli koalice v Hradci skončila bez výsledku. Podle místních politiků bude důležité, ke komu se přikloní ODS.

"Dostali jsme nabídku a teď si to sami musíme vyřešit," řekl Řehoř. Koho ODS nominuje, zatím nesdělil. "ODS nabídku zváží na oblastní radě," dodal. Podle informací Echo24 by ODS měla nominovat Oldřicha Vlasáka, bývalého primátora Hradce Králové (1998 až 2004) a někdějšího europoslance (2004 až 2014).

Monika Štayrová z hnutí ANO informaci potvrdila a řekla, že po úterní schůzce se zástupci ODS je optimistou. "Snažili jsme se mluvit o větších detailech vzájemné spolupráce v koalici, bavili jsme se i o programech. Nic dohodnuto ale nebylo. Mohu za sebe říci, že vyjednávání s ODS vidím optimisticky," řekla Štayrová.

Podle lídra dosud opoziční Změny pro Hradec Adama Záruby nabídka hnutí ANO pro ODS nic neznamená. "Uvidíme, jak se to vyvrbí, koho ODS navrhne (na primátora). Mohou být ještě takové zvraty, že se můžeme divit. Nepovažuji to za nic převratného," řekl Záruba.

ANO získalo v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu 11 mandátů, Hradecký demokratický klub (HDK) primátora Zdeňka Finka sedm mandátů, ODS a Piráti mají po pěti mandátech. Uskupení Změna pro Hradec a Zelení získalo tři křesla, stejně jako Koalice pro Hradec, která reprezentuje lidovce. Tři křesla má KSČM.

Na stole jsou stále dvě varianty možné koalice. Podle Štayrové je pro ANO preferovanou variantou koalice s ODS, Změnou pro Hradec a Zelenými a s Koalicí pro Hradec.

Také ve volbách druhý subjekt HDK vyjednává o možné koalici, ale bez ANO. Také v tomto případě je ve hře ODS, Koalice pro Hradec a uskupení Změna pro Hradec a Zelení a navíc Piráti.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Uspěje ODS se svou brněnskou koalicí? Piráti dostali nabídku od ANO

V menších městech má ANO problém, voliči preferují spíše nezávislá hnutí

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články