„Pokud nic neuděláme, budou v ulicích mrazáky na mrtvoly.“ Hamáček tvrdě hájí nová opatření

ZHORŠENÍ SITUACE

„Pokud nic neuděláme, budou v ulicích mrazáky na mrtvoly.“ Hamáček tvrdě hájí nová opatření
Ministr vnitra Jan Hamáček. Foto: printscreen ČT24
2
Domov
Echo24
Sdílet:

Smyslem nových opatření proti koronaviru je zamezit kolapsu zdravotního systému. Bez nich v Česku reálně hrozí situace jako v Itálii či New Yorku. Bez přísných opatření budou stát v ulicích mrazáky na mrtvoly, řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle vicepremiéra budou v České republice omezení rozhodně více než dva týdny.

Ministr v rozhovoru pro deník Novinky.cz řekl, že rozumí nespokojenosti lidí kvůli chaotičnosti vládních opatření. Dodržovat se ale musí. „Vláda to přece nedělá pro srandu králíkům. Dělá to proto, že zjistila, že situace je opravdu špatná, na čemž jsme se mimochodem shodli i s opozicí, a pokud to neuděláme, tak náš systém to nezvládne,“ uvedl.

„Tady nám hrozí kolaps zdravotnictví. Reálně hrozí Itálie, hrozí New York. Chápu, že vláda v některých věcech dělá chyby, špatně komunikuje, ale to gros je naprosto jasné: pokud to neuděláme, budou v ulicích mrazáky na mrtvoly,“ varoval ministtr.

My nic, to odborníci

Odpovědnost za epidemickou situaci ale částečně svádí na zdravotnické experty. „Vláda dělá opatření, která jí odborníci navrhují jako efektivní. To není o tom, že bychom to psali jako politici někde na vládě na koleně. Je tady ministerstvo zdravotnictví, které metodicky řídí boj s epidemií, tak přijde s opatřením a vláda ho odsouhlasí. Prostě postupujeme podle doporučení odborníků,“ uvedl.

Ministr nechtěl uvést, zda se bude platnost všech nových restrikcí po uběhnutí stanovených dvou týdnů prodlužovat, podle něj se ale rozhodně nebudou po této lhůtě všechny rušit. Pokud to bude nutné, vláda požádá Sněmovnu také o prodloužení nouzového stavu, který má skončit 3. listopadu.

V otázce chystaného plošného testování se Hamáček rozchází s názorem ministra zdravotnictví Romana Prymuly. Zatímco Prymula uvedl, že ohlášené plošné testování bude pro dobrovolné zájemce a jen těžko do něj můžou lidi nutit, Hamáček říká, že by mělo být povinné. „Pokud má mít smysl, tak musí být povinné,“ uvedl Hamáček, ale poznamenal, že jde jen o jeho laický názor.

Hamáček si ale jinak nového ministra zdravotnictví Prymulu, který v září nahradil v čele resortu Adama Vojtěcha, chválí. Koordinace a komunikace mezi jeho ministerstvem a ministerstvem zdravotnictví se vylepšila o několik úrovní, míní.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články