2 AUKCE

Zahradní trpaslík bývalého kancléře Schmidta se vydražil za téměř 100 tisíc Kč

, , NOVÉ

Témata: , ,

V Německu se dražil zahradní trpaslík, kterého před lety nabarvil sám dnes již zesnulý bývalý kancléř (1974 až 1982) Helmut Schmidt. Kupec ze severního Německa za něj po přidání provize zaplatí 3 800 eur (zhruba 97 tisíc Kč). O aukci píše německá Deutsche Welle.

Dražba aukčního domu Stahl se konala v Hamburku, kde se Schmidt narodil. Bývalý německý kancléř zemřel roku 2015 ve věku 96 let. Zahradní trpaslík pocházel ze série z roku 1986, která šla na charitativní účely. Spolu se Schmidtem se na barvení trpaslíků podílela řada dalších prominentních osobností.

Schmidtův trpaslík vysoký 31,5 centimetru obsahuje ve svém vybarvení řadu skrytých narážek, píše Deutsche Welle. Má červenou čepici s německou vlajkou po straně. Bílý vous může být narážkou na Erharda Epplera, jednoho ze Schmidtových stranických rivalů. Trpaslíkovo oblečení včetně kalhot s modrými, bílými a zelenými pruhy je v barvách vlajky nejsevernější spolkové země Šlesvicka-Holštýnska, kde Schmidt často trávil své dovolené.

Dnešní zahradní trpaslíci byli původně postavy skřítků, podzemních duchů. První doložení skřítci v zahradách dnešního Německa jsou doloženi z roku 1690. První manufaktura začala tyto postavičky vyrábět v půli osmnáctého století. Nejčastěji měli podobu zahradníků a středověkých horníků. Masová produkce začala o zhruba sto let později v Durynsku. První zahradní trpaslíci se vyráběli z kvalitního a trvanlivého materiálu - z mramoru, pískovce nebo pálené hlíny. Dnes je častá levná sádra.

Největší úpadek začali trpaslíci zažívat koncem 60. let dvacátého století. Pro mnohé Němce se stali symbolem špatného vkusu, kýče a německého šosáctví. Jistou renesanci začali trpaslíci zažívat po pádu berlínské zdi. Odhaduje se, že v zahradách v Německu stojí dnes kolem 25 milionů trpaslíků.


Čtěte dále: Oblíbená pyrotechnika z Česka. Použili ji také útočníci na kancelář AfD

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.