1 Úmrtí zakladatele ODA

Zemřel Ivan Mašek, chartista a jeden ze zakladatelů ODA

, Nové

Témata: ,

Ve věku 70 let zemřel politik, ekonom, signatář Charty 77 a jeden ze zakladatelů Občanské demokratické aliance (ODA) Ivan Mašek. Informaci serveru Echo24 potvrdilo několik osob z okruhu Maškových přátel. Podle informací Echo24 zemřel kolem půlnoci z pondělí na úterý.

Ivan Mašek se narodil 28. července 1948 v Praze. V letech 1968 až 1969 studoval psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V roce 1970 byl z politických důvodů propuštěn z místa úředníka, poté vystřídal řadu dělnických profesí. Od roku 1985 pracoval jako programátor, systémový programátor a vedoucí střediska software. Dálkově vystudoval Vysokou školu ekonomickou, obor automatizované systémy řízení. Stal se signatářem Charty 77, v 80. letech se účastnil bytových seminářů. V říjnu 1989 byl uvězněn pro pobuřování. Z vězení byl shodou okolností propuštěn 17. listopadu 1989.

Po sametové revoluci spoluzakládal ODA a stal se poslancem České národní rady. V letech 1993 až 1998 byl členem Poslanecké sněmovny a zasedal v rozpočtovém výboru. Až do roku 1997 byl předsedou poslaneckého klubu ODA.  Libor Kudláček, jeho bývalý kolega z ODA i z parlamentu, na něj vzpomíná jako na jednoho z lidí, kvůli kterým bylo úžasné být v politice. „Muž pevného přesvědčení, které hájil s odvahou a bez ohledu na to, kolik „bodů“ mu to u koho vynese. Život se s Ivanem občas nemazlil, ovšem on s ním také ne. A navíc byl skvělý mariášník. Čest jeho památce,“ uvedl Kudláček. 

Od dubna roku 1997 byl Mašek členem Pravé frakce ODA, která v době rostoucího pnutí uvnitř ODA prosazovala zachování konzervativních postulátů, s nimiž Občanská demokratická aliance vznikala. 2. prosince 1997 pak z ODA vystoupil.

V roce 2010 kandidoval v komunálních volbách za TOP 09 a byl zvolen do zastupitelstva Prahy 6.

Filozof a někdejší předseda ODA Daniel Kroupa byl zprávou o Maškově úmrtí zaskočen, podotkl, že loni oslavili jeho sedmdesátiny. „Byl to přítel, statečný člověk, disident, sehrál důležitou roli v době, by se formovala česká ústava. Vzpomínejme na něj v dobrém,“ řekl ČTK.

Čtěte více: Výročí v roce 2019: 30 let od sametové revoluce, 50 od upálení Palacha

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.