K protestnímu dopisu šéfů muzeí za Fajta se postavil i ředitel Centre Pompidou

Odvolání Fajta

K protestnímu dopisu šéfů muzeí za Fajta se postavil i ředitel Centre PompidouNové
Jiří Fajt Foto:

Printscreen YouTube Česko-německý fond budoucnosti, Deutsch-Tschechischer Zukunftsfonds

1
Domov
Echo24
Sdílet:

K protestnímu dopisu ředitelů významných světových muzeí a galerií, kteří vyjadřují svůj nesouhlas s odvoláním ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta, se připojil také ředitel Centre Pompidou Bernard Blistène. Zástupci 12 institucí se za Fajta postavili již v den jeho odvolání 18. dubna, nyní je pod dopisem 38 podpisů zástupců muzeí a galerií z celého světa. Zda může být odvoláním Fajta ohrožena plánovaná úzká spolupráce mezi NGP a Centre Pompidou, není zřejmé.

Jiřího Fajta spolu s ředitelem Muzea umění Olomouc Michalem Soukupem odvolal ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) před Velikonocemi. Odvolání obou zdůvodňuje jejich pochybeními, která zjistily ministerské kontroly ve zmíněných institucích. V případě Fajta Staněk kritizoval zejména autorskou smlouvu, díky níž si Fajt ke svému platu ředitele přivydělal během 16 měsíců přibližně milion korun za přípravu výstav; podobné smlouvy ale uzavírají i další ředitelé státních příspěvkových organizací, mluvil o ní ředitel Národního divadla Jan Burian.

Signatáři dopisu, který 30. dubna adresovali českému premiérovi Andreji Babišovi (ANO), uvedli, že Fajt se zasloužil o vzájemnou spolupráci mezi uměleckými institucemi a pozvedl pražskou Národní galerii. Píšou, že s Fajtem udržují dlouhodobou spolupráci, což vedlo k výměně pracovníků, plánování společných projektů, vzájemné úctě a rozvoji kontaktů.

Mezi podepsanými jsou šéf Metropolitnímu muzea v New Yorku Max Hollein, ředitel Muzea moderního umění v New Yorku Glenn D. Lowry, Tristram Hunt z londýnského Victoria and Albert Museum, Miguel Falomir Faus za madridské muzeum Prado, šéfka skupiny britských muzeí Tate Galery Maria Balshawová či ředitelka Státních uměleckých sbírek Drážďany Marion Ackermannová, na jejichž webu je protest zveřejněn.

O možnosti úzké spolupráce mezi NGP a Centre Pompidou začal loni mluvit Babiš, podle něj by v Praze mohla vzniknout pobočka slavné instituce. Jednal o tom s francouzským prezidentem a také s prezidentem Sergem Lasvignesem. Fajt uváděl, že první prezentací sbírek Centre Pompidou v Praze bude výstava v Salmovském paláci v roce 2021, která představí asi šest desítek pařížských „highlightů“. Počátkem dubna podepsali zástupci obou institucí memorandum o spolupráci.

Fajt začátkem tohoto týdne ČTK řekl, že někteří partneři, s nimiž jako šéf NGP spolupracoval, po jeho odvolání uvažují o rozvázání spolupráce s NGP. ČTK to již dříve potvrdila sběratelka Erika Hoffmannová, jejíž kolekce moderního a současného umění je vystavena v Salmovském paláci. Fajt také uvedl, že se neuskuteční výstava, která měla letos představit umění z královské sbírky v severoindickém Rádžasthánu.

NGP poté v tiskové zprávě uvedla, že tato výstava nebyla dosud zajištěna smluvním vztahem a indičtí partneři 30. dubna informovali vedení NGP o jejich záměru v přípravě výstavního projektu nepokračovat. „Výstava přesahovala finanční možnosti NGP, a tak navzdory nesporné umělecko-historické kvalitě sbírek vedení NGP tuto informaci vzalo na vědomí. NGP neobdržela žádné další vyjádření svých zahraničních partnerů o pozastavení spolupráce,“ uvedla galerie.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články