Nešťastný výrok, omlouvá se kandidát na Hrad Fischer za slova o homosexuálech

nešťastný výrok

Nešťastný výrok, omlouvá se kandidát na Hrad Fischer za slova o homosexuálechNOVÉ
Pavel Fischer Foto:

Foto: pavelfischer.cz

1
Domov
Sdílet:

Prezidentský kandidát Pavel Fischer při debatě v Blansku uvedl, že by homosexuála, který žije v partnerství, nejmenoval soudcem ústavního soudu. Řekl to v části debaty, která se týkala adopcí dětí a genderové problematiky. Na sociálních sítích vyvolal výrok kritiku. Fischer uvedl, že věta je vytržená z kontextu. Nicméně svá slova označil za nešťastná a omluvil se. Napsal, že nehodlá diskriminovat žádnou skupinu občanů.

„Prezident jmenuje ústavní soudce. Já tam mohu jmenovat pedofila, homosexuála, který žije v partnerství, lesbu, která žije v partnerství, aby to bylo vyrovnané. Tak takového člověka bych tam nikdy nejmenoval. Právě proto, že Ústavní soud je poslední instancí, která o těchto věcech rozhoduje,“ řekl Pavel Fischer v Blansku.

Předtím mluvil o například o textu, podle kterého už šestileté děti nemají jistotu ve svém pohlaví. „Argument to byl, že si zaplať Pánbůh mohou vybrat. To zaplať Pánbůh je špatně. To je cesta opravdu do pekel, když v šesti letech připouštíme dětem pochybovat o něčem, k čemu mají dozrát,“ uvedl Fischer. Podle něj „pokud zapomeneme, co je člověk, odkud přichází, že má nějakou důstojnost, tak jsme na koleji která vede do zdi“.

Výrok se stal terčem kritiky. Zareagoval například další z kandidátů na Hrad Marek Hilšer. „Může Pavel Fischer vysvětlit jak to myslí, že by nejmenoval ústavním soudcem homosexuála? Proč,“ napsal na svůj Twitter.

Fischer na kritiku reagoval prohlášením na Facebooku. „Jedná se o výrok vytržený z kontextu otázky ohledně adopcí dětí. Chtěl jsem poukázat na to, že ústavní soudce by neměl reprezentovat vlivovou skupinu, která současně usiluje o úpravu právních poměrů, a to kvůli možnému střetu zájmů. Mezi homosexuály mám osobně mnoho přátel. Také jsem pro mnohá média uvedl, že souhlasím s osvojováním vlastních dětí u homosexuálních párů,“ napsal.

„Omlouvám se za svůj nešťastný výrok. Rozhodně nehodlám diskriminovat žádnou skupinu občanů pro její původ či způsob života, to jsem ostatně nikdy nedělal a jako prezident nikdy nebudu,“ dodal.

Dvaapadesátiletý Fischer Pavel Fischer je český diplomat. V éře prezidenta Václava Havla působil jako jeho poradce, naposledy ve funkci ředitele Politického odboru (1999 až 2003). V letech 2003 až 2010 byl českým velvyslancem ve Francii a Monaku. Nyní působí jako ředitel agentury STEM.

Do boje o Hrad se přihlásil poměrně pozdě, až v říjnu. „Vím, že do toho jdu pozdě. Ale já už se na to nemůžu dívat. To hledání prezidenta je šancí pojmenovat určité věci,“ řekl tehdy Echo.cz.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Zeman je v zásadě zlý a nemá rád lidi, řekl Topolánek pro Echo TV

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články