Ticho na nábřeží? Život na opravených náplavkách výrazně omezí nová pravidla

Praha kulturní

Ticho na nábřeží? Život na opravených náplavkách výrazně omezí nová pravidlaNOVÉ
Nová podoba náplavky na Rašínově nábřeží. Foto:

Vizualizace - petrjanda / brainwork

6
Domov
Vojtěch Šeliga
Sdílet:

Pražské náplavky se sice letos otevřou v nové podobě, které budou dominovat zrekonstruované kobky, čeká je však výrazné omezení večerního života. Nesmírnou turistickou oblibu této lokality s nádherným výhledem na Pražský hrad a s řadou barů s nelibostí snáší obyvatelé Podskalí, kteří náplavky považují za „nezřízenou hospodu“. „Snažíme se právě i vyhovět požadavkům místních pro zklidnění lokality,“ uvedl pro Echo24 radní pro majetek Jan Chabr.   

Náplavka bude po loňském omezení znovu v plném provozu. „Dobrou zprávou je, že jsme v radě doporučili také prodloužení pronájmu kobek dřívějším pronajímatelům, jako je například oblíbený Bajkazyl,“ píše na svém Facebooku primátor Zdeněk Hřib. Dominantou zrekonstruovaných náplavek mají být opravené kobky podle architekta Petra Jandy.

Náplavka už ale asi nebude taková, jako byla v posledních letech. Město se rozhodlo zpřísnit pravidla. Ty například zavádějí tiché režimy od neděle do úterý, stanovují konkrétní pozice pro provozování hudby nebo zpřesňují podmínky pro počet velkých akcí během sezóny. Nová pravidla jsou výsledkem diskuse mezi obyvateli okolí náplavek, několika místními spolky, provozovateli akcí a zástupci MČ Praha 2 a MČ Praha 5.

Nárůst hluku v posledních letech vadil především místním obyvatelům. Například Jiří Cieslar ze spolku Hraběnka z Podksalí nazval v minulosti náplavku nezřízenou hospodou. „Nová pravidla pro provoz náplavek jsou určitě krok správným směrem. A v kontextu toho, co se za hrůzy na náplavce v posledních letech dělo, je to příslib zlepšení situace. Ale pořád jde jen o malé kroky a navíc, jaká bude situace doopravdy, se pozná až za provozu se začátkem sezóny. Slibů o zklidnění již bylo mnoho a nenaplnily se,“ uvedl Cieslar pro Echo24.

Přesto nevěří, že se novými pravidly celá situace vyřeší. „Je třeba si uvědomit, že náplavka na Rašínově nábřeží je lemována činžovními domy, kde opravdu pořád bydlí lidé. Nejde jen o to, aby byly nějaké ‚tiché dny‘ a ‚tiché večery‘. Jde o to, aby akce, které na náplavce probíhají, tuto skutečnost respektovaly. Několikahodinová hudební nebo moderátorská produkce je nesnesitelná i přes den. Návštěvník náplavky si to neuvědomí, ale být hluku a provozu vystaven denodenně, je opravdu nesnesitelné,“ dodal Cieslar pro Echo24.

Čtěte také: Transgas byl symbol zápaďáctví, pak socialismu. Vždy budil vášně, říká architekt

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články