Pět stran brojí proti EET. Chtějí z evidence vyjmout neplátce DPH

Proti EET

Pět stran brojí proti EET. Chtějí z evidence vyjmout neplátce DPHNOVÉ 1
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Celkem šedesát poslanců z pěti stran se podepsalo pod návrh, který by mohl výrazně osekat elektronickou evidenci tržeb (EET). Podle ODS, STAN, TOP 09, Pirátů a hnutí SPD by se evidence, kterou lze označit za vlajkovou loď současného premiéra Andreje Babiše (ANO), neměla týkat podnikatelů, kteří nejsou plátci DPH.

„Subjektem evidence tržeb je registrovaný plátce daně z přidané hodnoty, který je současně poplatníkem daně z příjmů fyzických osob nebo daně z příjmů právnických osob,“ mělo by podle šedesátky poslanců stát v zákoně o evidenci tržeb. Ten se nyní týká všech živnostníků, podnikatelů a firem, kteří přijímají hotovost, bez ohledu na výši obratu. Podnikatelé v pohostinství a maloobchod a velkoobchod už evidují, další podnikatelé se měli připojit během tohoto roku.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Pravicová opozice byla proti zákonu dlouhodobě, i kvůli tomu se obrátila na Ústavní soud, který jí dal do velké míry za pravdu. A ten náběh 3. a 4. fáze EET, který byl plánovaný na březen a červen tohoto roku, zastavil. Jedna třetina ústavních soudců, kteří o návrhu rozhodovali, byla pro, aby byl zákon zrušen celkově. Více čtěte zde.

Zákon tak nutně musí projít revizí. Babiš už dříve řekl, že by rád z evidence vyjmul drobné podnikatele, kteří by daně platili paušálně. Hovořilo se ale o hranici 750 tisíc obratu za rok. Návrh, se kterým nyní přišli poslanci, by okruh ještě rozšířil. Povinně se plátcem stávají podnikatelé s obratem přes milion za 12 předcházejících měsíců.

Pět sněmovních stran, jejichž poslanci jsou pod návrhem podepsaní, si ale myslí, že změny ze strany Ústavního soudu nejsou dostatečné. „Předkladatelé jsou ovšem přesvědčeni, že ani podoba zákona po zásahu Ústavního soudu není přijatelná, když nepřiměřeným způsobem zasahuje zejména ty nejmenší podnikatele. Ostatně stejným směrem se ubírá i přesvědčivá kritika zákona ze strany menšiny členů Ústavního soudu, kteří upozornili na neblahé dopady elektronické evidence tržeb na některé subjekty,“ píše se v návrhu.

K prosazení změny ve sněmovně by ale poslanci museli zlanařit ještě další strany. ODS, STAN, TOP 09, Piráti a SPD mají ve sněmovně dohromady 82 křesel. Aby měli jistotu, že změna projde, potřebovali by mít jistotu 101 hlasů. Znamenalo by to přesvědčit ještě dalších 19 poslanců. Podpora od hnutí ANO se nedá čekat, hnutí bude chtít prosadit vlastní návrhy na změnu. Zbývají tak komunisté, lidovci a sociální demokraté. Jenže poslední dvě jmenované jsou pod zaváděním EET samy podepsány jakožto vládnoucí strany a podpora se tak očekávat nedá.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Žádné drobné úpravy, zásah Ústavního soudu do EET je zásadní rána

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články