1 nejasnosti o zakázkách

Praha 7 zadávala milionové IT zakázky příbuznému úředníka

NOVÉ

Témata: , ,

Radnice Prahy 7 zaplatila v letech 2006 až 2014 víc než 140 milionů korun za služby související s informačními technologiemi úzké skupině provázaných lidí a firem. Vedoucím odboru IT byl v té době Radomír Botek a většina peněz skončila u jeho tchána Jana Hirsche nebo v jeho nejbližším okolí, případně u známých samotného Botka. Radnici Prahy 7 tehdy řídil Marek Ječmének (ODS). Na svém webu to píšou Hospodářské noviny s tím, že peníze šly skupině bez veřejné soutěže.

Na věc přišlo nové vedení, kdy po svém nástupu udělalo audit a prošlo tisíce faktur a příslušné smlouvy. Radnice podala už v dubnu 2015 trestní oznámení. To policie stále prověřuje a nechce k vyšetřování nic říct, píšou HN. Dozorující státní zástupce Luděk Litera listu sdělil, že případ je stále v přípravném řízení, které je neveřejné.

Botkův tchán Hirsch dostal od Prahy 7 17 milionů korun a firma BHP Czech, kterou spoluvlastnil, dostala dalších víc než 20 milionů. Druhý podílník BHP Czech, Jaroslav Pavlíček, Praze 7 vyfakturoval nejméně 40 milionů. Firma Grape Services získala 46 milionů. HN píšou, že předseda představenstva Ladislav Ornst a člen dozorčí rady Ivan Glemba se s úředníkem Botkem potkávali na golfu. Firmě Biteo zaplatila radnice 18 milionů. Majitelem této firmy je Martin Trtúšek, který byl i zaměstnancem Grape Services.

HN také uvádějí, že firma BHP Czech neměla žádného zaměstnance. První zakázku od Prahy 7 získala již několik měsíců po svém založení. Neměla žádného zaměstnance a hned poté, co jí Praha 7 vypověděla smlouvy, zanikla.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Praha má zpět svou největší atrakci. Apoštolové se opět představili na orloji

My dostavíme metro. A my přidáme MHD zdarma. Kandidáti na primátora se předháněli v debatě


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.