Zeman se při skládání slibu nedotkl ústavy

složení slibu

Zeman se při skládání slibu nedotkl ústavyNOVÉ
Prezident během slibu nemá ruku na ústavě Foto:

Foto: printcreen – Videostream / ČTK

2
Domov
Echo24
Sdílet:

Způsob, jakým Miloš Zeman složil ve čtvrtek ve Vladislavském sále na Pražském hradě prezidentský slib, vyvolal otázku, zda splnil všechny náležitosti. Na detail upozornil v ČT bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. Televizní záznam ukázal, že prezident při slibu nepoložil ruku na ústavu, k čemuž byl předtím vyzván předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO). Oslovení ústavní právníci však nepoložení ruky na ústavu nepovažují za problém.

„Pane prezidente, prosím abyste nyní položil ruku na Ústavu České republiky, přečetl slib prezidenta republiky a poté podáním ruky a následným podpisem tento slib potvrdil,“ vyzval šéf Sněmovny Miloše Zemana. Prezident však výzvu neuposlechl zcela a pronesl prezidentský slib bez položení ruky na ústavu.

Prezident během slibu nemá ruku na ústavě
Prezident během slibu nemá ruku na ústavě Foto:

Foto: printcreen / ČT24

Bývalý Zemanův ceremoniář Jindřich Forejt v ČT připustil, že při dřívějších inauguracích prezidenti ruku na ústavě vždy měli. Poté citoval z knihy Prezident republiky ústavního právníka Zdeňka Koudelky: „Slib se skládá tak, že zvolený přistoupí na výzvu předsedy Poslanecké sněmovny ke stolku, na němž leží ústava, položí na ní ruku, přečte slib prezidenta republiky a poté podáním ruky předsedovi a následným podpisem tento slib potvrdí.“

Publikace Prezident republiky od ústavního právníka Zdeňka Koudelky se zabývá prezidentem republiky jako vrcholným státním orgánem z právního pohledu. Od volby prezidenta přes slib, zabezpečení výkonu funkce, sídlo a vlajku, až po jeho odpovědnost, kontrasignaci a zastupování.

Forejt upozornil, že takováto drobnost vedla v minulosti někdy až k opakování slibu – byť se takové detaily do ústav nedávají a záleží na reflexi jednotlivých ústavních právníků. „Takovýto drobný problém, může ve svém důsledku znamenat i opakování presidentského slibu. Ve Spojených státech se to stalo několikrát,“ dodal Forejt v ČT.

Právník Kysela: Není to problém, v ústavě to není

Ústavní právník Jan Kysela však nedotknutí se ústavy nepovažuje za problém. „Ruka na ústavě není ústavou předepsána. To, co je ústavou předepsáno, je obsah slibu a to, že má být složen do rukou předsedy Senátu. To je všechno. Jestli má ten, kdo slib skládá, ruku na ústavě, nebo nemá, je z tohoto hlediska jedno,” uvedl pro server Echo24 ústavní právník Jan Kysela. Stejného názoru je i právník Jan Kudrna z Právnické fakulty UK, který pro ČT uvedl, že nepoložení ruky na ústavu nemá „žádný právní význam“.

Samotná ústava o položení ruky na knihu opravdu nemluví. V ústavě stojí: „Prezident republiky složí slib do rukou předsedy Senátu na společné schůzi obou komor. Slib prezidenta republiky zní: ‚Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj úřad budu zastávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.‘ Odmítne-li prezident republiky složit slib nebo složí-li slib s výhradou, hledí se na něho, jako by nebyl zvolen.“

Podívejte se, jak Miloš Zeman složil slib v čase od 17:00.

Celý inaugurační projev prezidenta Miloše Zemana

Prezident během slibu nemá ruku na ústavě
Prezident během slibu nemá ruku na ústavě Foto:

Foto: printcreen / ČT24

Čtěte také: Měla bych z toho infarkt, vysvětlovala Němcová odchod ze sálu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články