„Politická sebevražda.“ I přes ztráty ve volbách bychom měli zůstat ve vládě, říká Hamáček

Volby do Senátu

„Politická sebevražda.“ I přes ztráty ve volbách bychom měli zůstat ve vládě, říká HamáčekNOVÉ
Jan Hamáček Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček v neděli uvedl, že kdyby se sociální demokracie rozhodla odejít z vlády, nezůstal by v čele strany. ČSSD, která utrpěla značné ztráty v nynějších komunálních i senátních volbách, má podle něj ve vládě zůstat a svou prací v ní znovu získat voliče. Diskuse sociálních demokratů v médiích o tom, zda má strana ve vládě s ANO zůstat, jsou podle něj politická sebevražda. Hamáček to řekl v Otázkách Václava Moravce. 

„Pokud někdo zpochybňuje naprosto zásadní principy sociální demokracie, například to, že jsme proevropská strana a měli bychom být v Evropské unii, tak tam (v ČSSD) prostě nemá co dělat,“ řekl. Jestli se má strana vrátit ke svým voličům, je jim podle něj potřeba říci, že by vystoupení z EU znamenalo ztrátu pracovních míst a ekonomický kolaps.

Hamáček sice nikoho nejmenoval, řekl ale, že „pokud je v Ústeckém kraji největší problém náš vztah s Maďarskem, tak asi žiju v jiné republice“. „Tam jsou problém exekuce, tam je problém bydlení. Tak naši poslanci v Ústeckém kraji se musí věnovat těmto problémům a ne řešit Maďarsko,“ prohlásil.

Hamáček také řekl, že byl měkký vůči některým proudům v ČSSD. „Pokud chceme zachraňovat sociální demokracii, tak ji zachraňujme standardními způsoby a nevytvářejme nějaké alternativní uskupení,“ dodal. Zdůraznil, že ČSSD o svém vstupu do vlády rozhodla ve vnitrostranickém referendu. „Pokud se sociální demokracie rozhodne z té vlády odejít, tak se do jejího čela musí postavit někdo jiný,“ uvedl.

Sociální demokraté přišli oproti minulým volbám o 10 křesel, letos získali pouze 13 mandátů. Přesto mají ale podle předsedy strany Jana Hamáčka v Senátu silnou pozici. Předseda sociálních demokratů vidí jako možnosti nominace na předsedu horní komory buď současného předsedu Milana Štěcha, nebo předsedu senátorského klubu Petra Víchu. „Měl by to být někdo, kdo má zkušenosti z horní komory. Senát má jiný způsob fungování než Poslanecká sněmovna,“ uvedl Hamáček s tím, že pro sociální demokraty bude vzhledem k výsledkům voleb adekvátní spíše post místopředsedy.

Rozhodnou nezávislí kandidáti

Letošní volby do Senátu přinesly oproti předešlému rozvržení křesel řadu změn. „Bude to jiná situace, než když jsme byli v koalici s ČSSD, kdy měli sociální demokraté a lidovci významnou pozici v Senátu a byli součástí koaliční smlouvy,“ uvedl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

O tom, který klub bude navrhovat předsedu Senátu ještě není jasné. „Rozhodne, kam půjdou nezávislí kandidáti,“ dodal Bělobrádek. Mezi klíčovými nezávislými kandidáty jsou například bývalí kandidáti na prezidenta Marek Hilšer nebo Jiří Drahoš.

Vítězem letošních senátních voleb se letos stala ODS. Z jedenácti jejích finalistů bylo zvoleno deset, bude tak mít 16 senátorů stejně jako Starostové a nezávislí. Vládní ANO a ČSSD získaly jen po jednom senátorovi a v horní komoře parlamentu dohromady obsadí 20 křesel. Komunisté nezískali žádný mandát.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:Kubera předsedou Senátu? Funkci by se nebránil, podpořil by ho i lidovec Čunek

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články