Policie zasahuje na ministerstvu zemědělství. Razie se týká exšéfa Lesů ČR Szóráda

Policie zasahuje na ministerstvu zemědělství. Razie se týká exšéfa Lesů ČR SzórádaAKTUALIZOVÁNO
Domov

Zásah na ministerstvu

vt Echo24

V budově ministerstva zemědělství a v sídle státního podniku Lesy ČR v Hradci Králové ve čtvrtek zasahovali policisté. Razie se podle ministra Miroslava Tomana (ČSSD) týkala úřadu a Lesů ČR za doby působení bývalého ředitele Daniela Szóráda. Kriminalisté ani žalobci zatím žádné bližší informace neposkytli. Szórád řekl České televizi, že to, co mu policie klade za vinu, je absurdní. Policisté u Szóráda podle ČT provedli domovní prohlídku a zabavili mu počítač, tablet a telefon. Zatím ale Szórád nebyl z ničeho obviněn, uvedla televize.

„Právě provádíme úkony trestního řízení a další informace poskytovat nebudeme, právo na to si vyhradilo Vrchní státní zastupitelství v Praze,“ uvedl pro Echo24 mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová ČTK řekla, že policisté zajišťují důkazy a nikoho nezadrželi. Další informace neuvedla.

Policie Szóráda podle Lidových novin podezírá, že způsobil Lesům ČR škodu 2,4 miliardy korun. Šlo o nevýhodné ukončení smluv a nedostatečný zásah proti kůrovcové a větrné kalamitě, napsaly Lidovky.cz. „Daniel Szórád nerozhodl o žádných efektivních opatřeních, jejichž prostřednictvím by se zabránilo šíření kůrovců do dalších porostů,“ píše se podle LN v jednom z materiálů souvisejících s vyšetřováním.

Podle deníku MF DNES se vyšetřovatelé zajímají o miliardové dotační programy, konkrétně o projekt Restart. Podle plánu, který schválila předchozí vláda, má do Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje proudit do roku 2020 zhruba 42 miliard korun.

Někdejší ministr zemědělství Marian Jurečka deníku také uvedl, že ho policie nekontaktovala. „O záležitosti jsem se dozvěděl před pár minutami z médií. A jsem naprosto v klidu. V Lesích ČR se za mého působení nic nezákonného nedělo,“ uvedl Jurečka.

„Netýká se to jenom ministerstva zemědělství, týká se to i Lesů ČR a předchozího vedení Lesů ČR,“ uvedl ministr Toman. „Policie šetří, ministerstvo spolupracuje. Jedná se o předchozí období. Nechci to víc komentovat,“ uvedl. Konkrétně se podle něj jedná o období předchůdce současného generálního ředitele Lesů ČR Daniela Szóráda, kterého tehdejší ministr zemědělství Jiří Milek odvolal loni v květnu. Nyní je v čele společnosti Josef Vojáček.

Razii v sídle Lesů ČR potvrdila mluvčí státního podniku Eva Jouklová. „Zásah se netýká činnosti současného vedení Lesů ČR. Poskytujeme policii maximální součinnost, další informace nejsem oprávněna poskytovat,“ řekla ČTK.

Podle mluvčího ministerstva zemědělství Vojtěcha Bílého policie požádala úřad o součinnost a předložení dokumentů, které se vztahují k předchozímu vedení ministerstva a Lesů ČR. „S ohledem na všechny probíhající úkony nemůžeme sdělit žádné bližší informace,“ dodal.

Čtěte také: Opozice ve sněmovně tepe Babiše. Ten vzkázal, že dnešní schůze nemá smysl

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články