All-inclusive nebo bez jídla? Aneb jak se stravovat na dovolené

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

All-inclusive nebo bez jídla? Aneb jak se stravovat na dovolené 3
INZERCE

Hned ze začátku vás nepotěšíme – na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. V našem článku se ale dozvíte, jaké jsou reálné zkušenosti cestovatelů s jednotlivými druhy stravování, jejich výhody a nevýhody a doplníme vám pár zajímavých tipů.

All-inclusive aneb vše v ceně

All-inclusive zájezdy se často pořádají ve větších hotelech, kde je spousta turistů a tím pádem mohou v hotelu připravovat pro všechny naráz spoustu jídla. Jak už název napovídá, během dovolené máte v neomezeném množství dostupné snídaně, obědy, večeře a samozřejmě mezi tím také svačinky a nápoje (včetně určitých druhů alkoholu). Tento typ stravování se hodí pro ty, kteří vyjeli k moři především za koupáním a opalováním u hotelového bazénu nebo blízké pláže. Díky tomu, že se od hotelu příliš nevzdalují, si tak můžou kdykoli zaběhnout pro něco k snědku nebo doplnit tekutiny.

Existují také specifické druhy all-inclusive zájezdů, pojďme se tedy podívat na to, co znamenají. Light all-inclusive je lehčí varianta, kdy mezi hlavními jídly nebývá k dispozici žádné jídlo, plus může být omezená nabídka nápojů. Naopak druhým extrémem je ultra all-inclusive, kdy může pít a jíst nepřetržitě a v kteroukoli denní i noční dobu.

Pokud si all-inclusive zvolíte, nemusíte se absolutně starat o svou stravu a víte, že během dovolené o vás bude postaráno v plné míře. Zájezdy all-inclusive přitom vůbec nevychází draho – pokud jej zakoupíte s výhodnými cenami last minute, pravděpodobně na dovolené ve výsledku ušetříte.

TIP: Podívejte se na výhodné nabídky last minute zájezdů v Řecku, Bulharsku nebo na Kypru!

Foto:

Foto: Viamare

Polopenze

Pokud plánujete během své dovolené střídat pobyt na pláži s výlety po okolí, all-inclusive byste možná nevyužili v plném potenciálu. Můžete tak zvážit také jiné druhy stravování. Často využívanou variantou je polopenze, která zahrnuje jen snídaně a večeře.

Výhodou polopenze je, že můžete klidně vyrazit někam na výlet nebo na vzdálenější pláž s tím, že ráno před odjezdem a večer po příjezdu na vás v ubytování bude čekat bohatá strava. Druhým nejčastějším důvodem, proč si turisté na dovolené volí polopenzi, je to, že v horkých destinacích nemívají přes den příliš hlad. All-inclusive stravu tak naplno nevyužijí a zvolí levnější polopenzi.

Foto:

Foto: Viamare

Bez stravy nebo se snídaní

Dovolenou bez stravy nejčastěji volí turisté z důvodu nižší ceny zájezdu. Ne vždy tomu tak opravdu je. Pokud plánujete dovolenou bez stravy s tím, že si v apartmánu budete vařit, je dobré zvážit cenu potravin v místě dovolené a také dostupnost obchodů. Letoviska jsou často menší vesnice nebo osady, kde nejsou velké supermarkety. To vám může dovolenou lehce zkomplikovat. Pokud ale vyrazíte například do většího turistického letoviska v Chorvatsku, s nákupem surovin pravděpodobně nebudete mít vůbec žádný problém.

Naopak dovolená bez stravy je ideální v místech, kde je snadno dostupné jídlo v restauracích za rozumné ceny a ve skvělé kvalitě. Pak ji můžeme určitě doporučit – můžete tak ochutnávat různé jídlo z pouličních stánků a místních vyhlášených restaurací, každý den zavítat někam jinam a nasát trochu místní kolorit. Díky tomu poznáte zemi, její tradice a kuchyni mnohem lépe než z hotelové jídelny.

Skvělým kompromisem může být ubytování jen se snídaní – snídaně jako základ dne vás zasytí do té doby, než vyrazíte na pláž nebo za jiným dobrodružstvím, kde na váš čekají stánky s jídlem a restaurace.

Foto:

Foto: Viamare