Černý den v Pekingu. Hokejisté vyhořeli, biatlonisté poslední a Ledecká vyjela z trati

ZKLAMÁNÍ NA OLYMPIÁDĚ

Čeští olympijští hokejisté a biatlonisté "slaví" nejhorší výsledky v historii. Foto: Shutterstock
1

Smutný den českých olympioniků v Pekingu: hokejisté a biatlonisté zažili nejhorší výsledky v historii. Tuzemští hokejisté prohráli v předkole play off se Švýcarskem 2:4 a historicky poprvé nepostoupili do čtvrtfinále. Snowboardistka a lyžařka Ester Ledecká skončila ve sjezdovém lyžování až na 27. místě a během závodu vyjela z trati. Čeští biatlonisté byli ve štafetě po čtyřech trestných kolech dostiženi a závod nedokončili. Klasifikováni byli na 19. místě, což je nejhorší výsledek v olympijské historii.

Hokejisté sice po gólu Lukáše Kloka v 11. minutě vedli, ale pak se čtyřikrát prosadili Švýcaři. Čtyři minuty před koncem ještě snížil Roman Červenka, více zdramatizovat duel ale český tým nedokázal a hokejisté na olympiádě končí.

Trenér Filip Pešán označil vyřazení za velké zklamání. O svém setrvání ve funkci po historicky nejhorším výsledku národního týmu ale mluvit nechtěl. Vedení svazu bude podle prezidenta Tomáše Krále řešit trenérův možný konec příští týden. Král v rozhovoru pro Radiožurnál naznačil, že k týmu by mohl přijít i kouč ze zahraničí.

Ester Ledecká na druhém a třetím mezičase ještě vedla před později bronzovou Italkou Nadiou Delagovou, ale pak vyjela z trati a závod dokončila s více než šestisekundovou ztrátou. Přestože atakovala průběžné vedení, tak její přetočení v extrémní kompresi znamenalo konec nadějí. Čeká ji ale ještě čtvrteční kombinace.

"Myslím, že jsem tam měla docela dobrou rychlost. Bohužel potom jsem nebyla v tak dobré pozici, v jaké bych měla být, trochu mě to tam zmáčklo, nezvládla jsem to korigovat," komentovala česká sjezdařka kritický okamžik. Bohužel tak nenavázala na unikátní úspěch z Pchjongčchangu v roce 2018, kde získala medaile za snowboard i za lyže.

Čeští biatlonisté byli ve štafetě po čtyřech trestných kolech dostiženi a závod nedokončili. Klasifikováni byli na 19. místě, dopadli tak nejhůře v olympijské historii. Reprezentační tým doplatil na nevydařený první úsek Jakuba Štvrteckého, který se po dvou trestných kolech propadl na poslední 21. pozici. Biatlonisté tak byli ve štafetě předstiženi o celé kolo a „finišman“ Michal Krčmář se ani nedostal na trať.

Bobisté Dominik Dvořák a Jakub Nosek obsadili 15. místo v závodu dvojbobů. Češi vylepšili sedmnáctou pozici z Pchjongčchangu, ale nevyšel jim útok na vysněnou první desítku. Na ni elitní český dvojbob, jenž v minulé sezoně Světového poháru obsadil celkové třetí místo, ztratil devět desetin sekundy. Přesto se jedná o jejich dosavadní maximum, zdůraznil Český olympijský tým.