USA a Izrael vystoupily z UNESCO. Bylo protiizraelské, argumentují obě země

UNESCO

USA a Izrael vystoupily z UNESCO. Bylo protiizraelské, argumentují obě zeměNOVÉ 1
Svět

Spojené státy a Izrael oficiálně vystoupily z Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). USA patřily k dvaceti zemím, které UNESCO po druhé světové válce založily. Důvodem vystoupení je údajné protiizraelské zaměření organizace.

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa ohlásila úmysl vystoupit v říjnu 2017 a Izrael učinil totéž později.

Podle Izraele a jeho spojence USA v mnoha případech UNESCO vystupuje kriticky vůči židovskému státu. Poukazuje na jeho okupaci východního Jeruzaléma, zařadilo místa spojená s judaismem k palestinskému dědictví a v roce 2011 organizace přijala Palestinu jako plnohodnotného člena. Podle USA se musí UNESCO od základu zreformovat.

Jak uvedla agentura AP, z finančního hlediska nebude mít izraelský a americký krok na UNESCO velký dopad, protože obě země zastavily vyplácení svých příspěvků již po přijetí Palestiny. USA do té doby hradily 22 procent rozpočtu organizace. Jejich dluh nyní dosáhl 600 milionů dolarů (13 miliard Kč), což byl podle kritiků jeden z důvodů Trumpova rozhodnutí z organizace vystoupit. Izrael dluží UNESCO deset milionů dolarů.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Kim pohrozil, že KLDR by se pod tlakem mohla odklonit od politiky uvolnění

Češi chtějí zimní čas, Němci letní. Evropa se jen těžko shodne na změně