Šabatová chce, aby vláda přinutila vnitro dát jí informace

Šabatová chce, aby vláda přinutila vnitro dát jí informaceNOVÉ
Ombudsmanka Anna Šabatová Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

Domov

UTAJOVANÉ INFORMACE

Echo24

Ombudsmanka Anna Šabatová chce, aby vláda uložila ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD) povinnost zpřístupnit jí podklady k rozhodnutím o žádostech o udělení státního občanství. Zatím to Hamáček nedělá, a brání jí tím v práci, uvedla v dokumentu, který má kabinet projednat v pondělí.

Vnitro již dříve uvedlo, že jde o informace zpravodajských služeb a policistů. Veřejná ochránkyně práv podle ministerstva nemá právo šetřit jejich činnost, údaje jsou navíc tajné.

S tím Šabatová nesouhlasí. „Veřejný ochránce práv je oprávněn a povinen posoudit jednání a rozhodnutí správních úřadů včetně ministerstva vnitra. Tuto povinnost nemůže splnit bez možnosti seznámit se s podklady pro vydání rozhodnutí,“ uvedla Šabatová v předkládací zprávě. Vnitro podle ní tím, že jí odmítá stanoviska policie a tajných služeb k žádostem o občanství předložit, porušuje zákon.

Ombudsmanka již dříve prohlásila, že veřejný ochránce práv i jeho zástupce mají ze zákona přístup k utajovaným informacím ve všech stupních utajení v rozsahu nezbytném pro výkon svých funkcí. Tajné služby však následně uvedly, že by zpřístupněním údajů Šabatové mohly vážně ohrozit důležité zájmy, které sledují. Veřejná ochránkyně práv není podle nich zákonným příjemcem zpráv tajných služeb.


Čtěte dále: Ombudsmanka tlačí dál. Chce po soudech, aby zveřejňovaly rozhodnutí online

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články