1 nový spolek fotografů

Čeští fotografové se spojili v novém spolku, chtějí rozvíjet tradici domácí fotografie

NOVÉ

Témata:

Sedm významných českých fotografů se spojilo v nově založeném spolku. Zaměřit se chtějí především na dokumentární fotografii, svou tvorbu plánují představit i v zahraničí. Zakladateli spolku 400ASA jsou Jan Mihaliček, Tomki Němec, Alžběta Jungrová, Karel Cudlín, Jan Dobrovský, Martin Wágner a Antonín Kratochvíl. Na jeho podporu skupina v létě vystoupila poté, co mu bylo pozastaveno členství v agentuře Seven Photo Agency.

„Chceme být alternativou současných obrazových agentur, jejichž doba vlivem internetu a změnou trhu s tištěnými médii nenávratně mizí. Česká dokumentární fotografie má své výrazné místo mezi světovými fotografickými školami a naším cílem je toto místo obhájit,” uvedl jeden ze zakladatelů spolku 400ASA Jan Dobrovský.

Členové spolku vydali společný manifest, ve kterém přibližují cíle a hodnoty, kterými se při své práci řídí. Mezi jiným chtějí zakladatelé 400ASA navázat na dědictví českého dokumentu a jeho obrazovost, která z něj od počátku dělá světový fenomén. Rádi by pokračovali a rozvíjeli tradici fotografického dokumentu, kladou si za cíl posilovat prestiž dokumentární tvorby jak její kvalitou, tak přípravou fotografických knih a výstav. Od spojení sil si fotografové slibují i zlepšení vlastní práce a vybudování prestiže spolkové značky 400 ASA. Současně je cílem přispět k renesanci zájmu o dokumentární fotografii vůbec, píší fotografové.

Práce členů spolku je v současné době k vidění na několika místech v Praze. V Café Kampus vystavuje své fotografie pod titulem Svým Pražanům (ne)rozumím Jan Mihaliček, Alžběta Jungrová má výstavu ve White Pearl Gallery s názvem Po noci přijde ráno. Výstavu o Izraeli připravuje Karel Cudlín. Na příští rok pak autoři plánují mimo jiné vydání dvou knih. Počátkem roku 2019 vyjde v nakladatelství Paseka kniha Jana Dobrovského “Rodiny”o životě romských rodin žijících mimo gheto. V roce 2019 také vyjde kniha Martina Wágnera, která bude sestavena z fotografií ze Sibiře a Dálného Východu.

První společnou výstavu spolek 400ASA chystá na jaro 2019 a pracuje na otevření vlastní galerie, kde bude prezentována tvorba členů a přizvaných hostů.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Focení selfies má na svědomí už více než 250 životů. Studie doporučuje vytvoření zón zákazu


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.