Jágr v Číně: na fotkách pózoval s Mynářem, byl i u čínského prezidenta

Jágr v Číně

Jágr v Číně: na fotkách pózoval s Mynářem, byl i u čínského prezidentaNOVÉ
Jaromír Jágr na zimním stadionu v Číně Foto:

Foto: Twitterový účet Jiřího Ovčáčka

4
Domov

Hokejista Jaromír Jágr se účastní české prezidentské delegace v Číně. Už ve čtvrtek zavítal s první dámou Ivanou Zemanovou na slavnostní otevření nového Česko-čínského centra pro vzdělávání a rozvoj ledního hokeje, následně byl i u podpisu smlouvy o spolupráci na olympiádu v roce 2022 v Pekingu. Jaromír Jágr ochotně pózoval na mnoha fotografiích, například s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem.

Fotografii zveřejnila na svém facebookovém profilu jeho žena Alexandra Mynářová a ke snímku doplnila i tři červená srdce. Vratislav Mynář čelí přitom podezření, že postavil černou stavbu, konkrétně rybník v obci Osvětimany, kde je zároveň i zastupitelem. Jak zjistil pořad Reportéři ČT, měl také čerpat nelegálně dotaci na stavbu penzionu ve stejnojmenné obci. Organizace Transparency International na něj v souvislosti s tím podala trestní oznámení, to naopak na ni podal i sám Vratislav Mynář, stejně jako na dva reportéry ČT.

Legendární hokejista Jaromír Jágr se i v minulosti pohyboval kolem vlivných politiků, třeba současného premiéra Andreje Babiše (ANO). Olympijský vítěz, který dříve podporoval ODS, se poprvé objevil ve společnosti Andreje Babiše v reklamě na Vodňanské kuře před volbami v roce 2013. Tehdy se horlivě diskutovalo, zda šlo o politickou reklamu, či ne. Babiš ji jako kampaň nezaúčtoval.

V červnu 2016 použil Babiš poprvé Jágra k žehlení svých vlastních problémů. Po jeho velmi nevydařené debatě v otázkách Václava Moravce vyrazil za hokejovou legendou. Fotku s Jágrem pak doprovodil komentářem: „Po podrazech u Moravce jsem si v klidu popovídal s Jaromírem Jágrem. Známe se 20 let, vypadá skvěle. Já v politice sešel.“

Jaromír Jágr navštívil v roce 2017 také kauzami zatížené Čapí hnízdo, kvůli kterému je předseda vlády Andrej Babiš trestně stíhaný. Tam se nechal také vyfotit, později však fotografie smazali ze svých profilů jak Jaromír Jágr, tak jeho přítelkyně Veronika Kopřivová. Tehdy se proti Jágrově návštěvě Čapího hnízda ohradil například cyklista Leopold König.

Do Číny jel i Král a Nedvěd

Cesty do Číny se však účastní i další lidé ze světa sportu, například šéf Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Tomáš Král nebo bývalý fotbalový reprezentant Pavel Nedvěd.

V pátek podepsal šéf ČSLH Tomáš Král společně s Jaromírem Jágrem smlouvu ohledně spolupráce v souvislosti se Zimními olympijskými hrami (ZOH) v Pekingu, které se uskuteční v roce 2022, v neděli se pak Jaromír Jágr zúčastnil jednání prezidenta Zemana s jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem.

Za to, že odjel prezident ČSLH Tomáš Král do Číny, se na něj snesla kritika. Nepřímo jej kritizoval také šéfkomentátor ČT Sport Robert Záruba, který připomněl, že se v těchto dnech vrátila s neúspěchem z mistrovství světa reprezentace do 18 let, zároveň se v nejvyšší hokejové soutěži Tipsport extralize (TELH) rozhoduje o tom, kdo získá titul mistra, a navíc začíná paralympijské mistrovství světa v hokeji, které se koná v Ostravě.