Kanada změní slova své hymny. Text nebyl genderově neutrální

Genderová neutralita

Kanada změní slova své hymny. Text nebyl genderově neutrálníNOVÉ
Kanadská vlajka Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět

red, jhr

Kanadští senátoři ve středu schválili návrh zákona, který pozměňuje slova národní hymny tak, aby byla genderově neutrální. Novela ještě čeká na podpis kanadské generální guvernérky Julie Payetteové. Navrhovateli zákona se nelíbí zmínka o „synech“ v jednom z veršů písně. Kanada zažila několik podobných pokusů, tento je však první, který uspěl u zákonodárců, píše kanadská veřejnoprávní stanice CBC.

Jestli legislativa projde, budou slova stávajícího verše v písni Kanado! pozměněna z „Láska pravého vlastence vede všechny tvé syny“ na „Láska pravého vlastence vede nás všechny“ (v originále „in all of us command“ namísto „in all thy sons command“). Návrh představil v roce 2016 liberální poslanec Mauril Bélanger. Zákon od té doby vězel v senátu, kde mu silně oponovala konzervativní část zákonodárců. Novelu nakonec schválili ve středu po dlouhých vyjednáváních.

Od roku 1980, kde píseň Kanado! nahradila na pozici státní hymny původní britskou verzi, se v Kanadě o změnu slov hymny zasazovalo 12 navrhovatelů, ani jeden z nich však neuspěl. Poslední pokus konzervativci smetli ze stolu v roce 2010, kdy měli v parlamentu většinu.

„Jsem opravdu šťastná,“ vyjádřila se k novele nezávislá senátorka za Ontario Frances Lankinová. „Snahy o změnu slov naší státní hymny probíhají přes 30 let. Je to důležitá věc, která spojuje nás všechny,“ prohlásila.

Legislativa má i své odpůrce. Nejčastěji argumentují tím, že by podobně závažné rozhodnutí mělo být odhlasováno ve státním referendu. Senátor za Manitobu Don Plett uvedl: „Samozřejmě jsem zklamaný. Byl to dlouhý boj. Věřím, že Kanaďané chtěli vyjádřit svůj názor ohledně státní hymny tak, jako to udělali v případě státní vlajky. Jde o problém, který by měla vyřešit kanadská veřejnost, a ne jen pár senátorů.“

Čtěte také: Americká armáda přijme i transgenderové rekruty. Trumpův zákaz zrušily soudy

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.