ANO a ČSSD podepsaly koaliční smlouvu. Ve středu si půjdou pro důvěru

ANO a ČSSD podepsaly koaliční smlouvu. Ve středu si půjdou pro důvěruAKTUALIZOVÁNO
Jan Hamáček a Andrej Babiš při podpisu koaliční smlouvy Foto:

Foto: Jan Zatorsky 

Domov

Stvrzení spolupráce

Lídři hnutí ANO a ČSSD den před hlasováním Sněmovny o důvěře podepsali koaliční smlouvu. V minulých týdnech dokument podepsali i poslanci obou subjektů zastoupených v menšinovém kabinetu. Druhá vláda Andreje Babiše (ANO) disponuje v dolní komoře jen 93 hlasy, pro získání důvěry proto počítá s podporou 15 komunistických poslanců. KSČM se ve zvláštní dohodě s ANO k toleranci zavázala krátce před podpisem koaliční smlouvy. Vládu ještě v úterý navečer doplní nový ministr spravedlnosti Jan Kněžínek. Na Pražském hradě jej jmenuje prezident Miloš Zeman.

Středeční jednání poslanců o důvěře se uskuteční 263. den od parlamentních voleb loni v říjnu, z nichž nynější složení dolní komory vzešlo. Pokud by vláda důvěru nezískala, musela by podat demisi, podobně jako první Babišův kabinet letos v lednu. Třetí pokus o sestavení vlády by pak náležel předsedovi Sněmovny, kterým je Radek Vondráček z ANO. Zástupci zbývajících šesti stran a hnutí zastoupených ve Sněmovně dnes deklarovali, že budou hlasovat proti vládě.

Babiš novinářům po podpisu koaliční smlouvy řekl, že si přeje, aby vláda byla jeden tým. „Aby to fungovalo podstatně lépe než v minulé koaliční vládě,“ připomněl kabinet premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), ve kterém za ANO plnil před svým loňským květnovým odvoláním Babiš roli ministra financí.

Vládu ještě v úterý odpoledne doplní nový ministr spravedlnosti Jan Kněžínek, kterého na Pražském hradě do funkce uvede prezident Zeman. Babiš místopředsedu Legislativní rady vlády prý nominoval na základě jeho profesionálních kvalit.

„Doufám, že bude mít vše v pořádku a nebude žádná kampaň,“ uvedl s odkazem na rezignaci Taťány Malé (ANO), která v pondělí funkci složila kvůli pochybnostem o originalitě svých diplomových prací. Na dotaz, zda Kněžínek bude ministrem „natrvalo“, nebo pouze dočasně uvedl, že to se uvidí.

Premiér doufá, že už nebude muset koaliční dohodu příliš číst, protože by to znamenalo, že se objevil nějaký problém. Podle předsedy ČSSD, vicepremiéra Hamáčka koaliční smlouva prošla vnitrostranickým hlasováním sociální demokracie v referendu, od té doby se na ní nic neměnilo.

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka novinářům řekl, že podpis koaliční smlouvy ukončí nestabilitu v ČR. Za zásadní priority sociální demokracie v kabinetu označit hrazení prvních tří dnů nemoci, zálohované výživné a navýšení rodičovského příspěvku. „Ministři ČSSD garantují, že se naše priority budou realizovat,“ uvedl. Hamáček označil za další prioritu bezpečnost.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

16:50 Prezident Zeman jmenoval Kněžníka ministrem spravedlnosti

Prezident Miloš Zeman jmenoval Jana Kněžníka ministrem spravedlnosti. Kněžník nahradí Taťánu Malou, která rezignovala.

15:20 Kněžínek na jmenování soudců nebyl

Původní informace premiéra Andreje Babiše, že by se na jmenování soudců prezidentem Milošem Zemanem na Pražském hradě měl už objevit nový kandidát na ministra spravedlnosti Jan Kněžínek, se ukázaly jako nepřesné. Kněžínek na oficiálním aktu, kde Zeman do funkce jmenoval 40 soudců obecných soudů chyběl. Prezident v závěrečné řeči potvrdil, že místopředsedu legislativní rady vlády jmenuje ještě dnes.

14:30 Kněžínek bude jmenován odpoledne

Prezident Miloš Zeman přijal demisi Taťány Malé, současně dnes v 16:30 přijme na Pražském hradě potvrzeného nominanta na post ministra spravedlnosti Jana Kněžínka. Následně jej jmenuje do funkce. Na Twitteru to uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

14:00 Podepsána je i koaliční smlouva

Čelní představitelé sociální demokracie a hnutí ANO podpisy stvrdili koaliční smlouvu nové společné vlády. Poslanci obou stran dohodu podepsali už v předešlých dnech. Ve středu si kabinet půjde pro důvěru sněmovny. Dohromady má jen 93 hlasů, spoléhá se tedy na hlasy komunistů, s nimiž hnutí ANO podepsalo dohodu o toleranci vlády.

13:55 ANO s KSČM podepsalo „toleranční patent“

Klíčoví členové hnutí ANO a komunistů podepsali dohodu o toleranci menšinové vlády hnutí ANO. KSČM by se podle jejího znění mělo při středečním hlasování vyslovit pro vznik kabinetu a zavazuje se, že nevyvolá hlasování o nedůvěře. Plné znění dokumentu najdete zde.

13:10 SPD vládu nepodpoří

Dvaadvacet poslanců hnutí SPD ruce pro vznik vlády hnutí ANO a ČSSD nezvednou. „Tento nesourodý slepenec bude i nadále prosazovat stejnou zahraniční, hospodářskou, bezpečnostní, obrannou a sociální politiku jako předchozí vláda ČSSD a ANO premiéra Sobotky,“ uvedlo SPD v tiskové zprávě. Podle místopředsedy hnutí Radima Fialy je skandální, že veřejnost po 9 měsících nezná jméno ministra spravedlnosti.

13:00 Favoritem ČSSD na místopředsedu sněmovny je „mlčenlivý“ Hanzel

Sociální demokracie navrhuje jako náhradu za Jana Hamáčka na post místopředsedy sněmovny poslance Tomáše Hanzela. Ten na tiskové konferenci řekl, že má s politikou dlouholeté zkušenosti z pozice primátora města Karviná. Novináři si však rychle všimli, že Hanzel, který aspiruje na jednu z nejvyšších ústavních pozic, od říjnových voleb ve sněmovně ani jednou nepromluvil. Komunisté už ohlásili, že budou nominaci ČSSD respektovat.

12:50 Nic jako dočasný ministr neexistuje

Premiér Andrej Babiš podle svých slov dočasně pověří vedením ministerstva spravedlnosti místopředsedu legislativní rady vlády Jana Kněžínka. Podle ústavního právníka Marka Antoše však žádný takový výklad není v ústavě možný. „Stane se členem vlády a bude pověřen řízením ministerstva,“ řekl pro Echo24. Stejně hovořil i šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka. „Známe jenom jeden druh ministra, nemáme žádné ministry se soft pravomocemi, kteří vlastně nejsou ministři,“ nechala se slyšet.

12:40 KSČM doporučí svým členům hlasovat pro vládu

Vedení KSČM poslalo svým poslancům doporučení zvednou ruku pro vznikající vládu hnutí ANO a sociální demokracie. „Požadoval bych, aby premiér Babiš co nejsilněji zkrátil dobu vyjednávání o nové nominaci na ministerstvu spravedlnosti,“ prohlásil na brífinku šéf komunistů Vojtěch Filip k možné situaci.

12:30 Rukojmí Babiše se Zemanem, jako Pat a Mat, zní z opozice

„Miloš Zeman a Andrej Babiš si vzali naši zemi jako rukojmí svých zájmů,“ řekl šéf poslanců STAN Jan Farský k nové vládě. Podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka se tito dva ústavní činitelé chovají jako Pat a Mat, když něco patlají. „Kdyby Andrej Babiš řídil resort spravedlnosti, bylo by to stejně absurdní, jako kdyby vězeň řídil věznici,” nechal se slyšet předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Všechny opoziční strany na brífinku ohlásily, že ruku pro Babišovu vládu nezvednou.

12:15 Nový ministr je pro ČSSD podle Chvojky akceptovatelný

„Informace o tom, že by byl vedením resortu spravedlnosti pověřen Andrej Babiš, vyvolala mezi poslanci ČSSD velkou vlnu nevole. To řešení, se kterým premiér přišel dnes, považujeme za přijatelné,“ uvedl šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka. Potvrdil, že chystanou koaliční smlouvu podepsali všichni poslanci sociální demokracie.

11:40 Kněžínkovu nominaci i potvrdil Babiš

Nominaci místopředsedy legislativní rady vlády Jana Kněžínka do čela resortu spravedlnosti serveru iDnes.cz potvrdil premiér Andrej Babiš. Kdo je Jan Kněžínek, si můžete přečíst zde.

11:20 Kněžínka potvrdil šéf komunistů Filip

Že by měl premiér Andrej Babiš navrhnout na uvolněný post ministra spravedlnosti místopředsedu legislativní rady vlády Jana Kněžínka, potvrdil i předseda KSČM Vojtěch Filip s tím, že chtěl, aby byl předem informován o nominacích na ministry.

11:05 Babiš Kněžínka používá jako fíkový list, míní Zdechovský

Volba osoby Jana Kněžínka coby diskutovaného kandidáta na post ministra spravedlnosti ukazuje snahu premiéra Andreje Babiše řídit resort podle sebe. Napsal to na Twitteru europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. „Nechci zpochybňovat kvality pana Kněžínka Ale jeho jmenování / nejmenování spíše ukazuje snahu, že Babiš ho používá jako fíkový list, aby mohl ovládat spravedlnost,“ napsal Zdechovský.

10:40 Kněžínek: místopředseda rady i vyučující na UK

Jan Kněžínek dokončil studia na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v roce 2004. Je místopředsedou legislativní rady vlády, současně od roku 2015 funguje i jako náměstek, který má řízení této sekce na starosti. Na úřadu vlády působí již od roku 2007, předtím působil na ministerstvu dopravy. Také vyučuje na právnické fakultě, na starost má předmět Ústavní právo a státověda. Podrobnější informace o něm si můžete přečíst zde.

10:25 Kandidátem by mohl být Kněžínek z vedení legislativní rady vlády

Server Aktuálně.cz uvedl, že podle jeho informací by měl nově ministerstvo spravedlnosti vést místopředseda legislativní rady vlády Jan Kněžínek. Má to být jediné jméno, které premiér Andrej Babiš Pražskému hradu navrhl.

10:15 ANO podepíše dohodu s ČSSD i KSČM

Hnutí ANO v úterý podepíše koaliční smlouvu se sociální demokracií, s níž chce ve středu získat důvěru poslanců. Současně se zaváže ke spolupráci s komunisty, bez jejichž hlasů vláda důvěru nedostane. Tzv. toleranční patent KSČm zakazuje vyvolat hlasování o nedůvěře a naopak ukládá zvednou ruce pro Babišovu vládu.

09:30 Babiš má na spravedlnost nového člověka

Premiér Andrej Babiš na úterním brífinku po jednání vlády novinářům oznámil, že už má nového člověka do vedení resortu spravedlnosti. Nebude to ani on, ani nikdo ze stávajícího kabinetu, jméno kandidáta však prozradit nechtěl. Rezignaci Taťány Malé premiér už poslal prezidentu Miloši Zemanovi. Ten dnes odpoledne jmenuje nové soudce, na ceremoniálu by měl být už přítomen nový Babišův člověk.

08:00 Malá rezignovala, dnes by měla podat demisi

Ministryně spravedlnosti Taťána Malá se v pondělí večer rozhodla rezignovat na své místo. Na Malou se snesla kritika poté, co vyšlo najevo, že Malá zřejmě částečně opisovala ve svých dvou diplomových pracích. Přitom jen o několik hodin dříve veškerá nařčení odmítla a řekla, že rezignaci premiérovi Babišovi nenabídla. Možným plagiátorstvím Malé se bude i přes její odchod z vlády zabývat etická komise Mendelovy univerzity, kde odstupující ministryně v roce 2003 napsala diplomovou práci o mikroklimatu v králíkárnách. Více zde.

ÚTERÝ 10. ČERVENCE

Čtěte také: „Neshodíme vás.“ Plný text o toleranci vlády mezi ANO a KSČM

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články