„Neshodíme vás.“ Plný text o toleranci vlády mezi ANO a KSČM

Dohoda o toleranci vlády

„Neshodíme vás.“ Plný text o toleranci vlády mezi ANO a KSČMNOVÉ
Vojtěch Filip a Pavel Kováčik Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Domov

Představitelé ANO a KSČM v úterý v Poslanecké sněmovně podepsali dohodu o toleranci kabinetu. Sdělila to mluvčí hnutí ANO Lucie Kubovičová. Komunisté by na základě smlouvy měli ve středu podpořit vládu ANO a ČSSD v hlasování poslanců o důvěře. Zároveň by také neměli v době její platnosti vyvolat sněmovní hlasování o vyslovení nedůvěry kabinetu. Přinášíme plný text dohody o toleranci vlády, kterou uzavřely ANO a KSČM. Dokument poskytl předseda KSČM Vojtěch Filip.

Dohoda politického hnutí ANO 2011 (dále jen ANO) a KSČM o podpoře vzniku a toleranci existence menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD po volbách 2017

Hnutí ANO a KSČM jako odpovědné politické subjekty respektujíce výsledky voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu (dále jen Poslanecká sněmovna) České republiky v říjnu 2017 a s odkazem na úspěšný krok k ustavení orgánů Poslanecké sněmovny se dohodly na těchto principech další spolupráce v době jejího 8. volebního období.

Hnutí ANO jako vítěz voleb na základě pověření prezidenta republiky sestaví menšinovou vládu s koaličním partnerem ČSSD, která požádá o důvěru Poslanecké sněmovny poté, kdy její programové prohlášení bylo konzultováno, dohodnuto a zpracováno společnými pracovními týmy odborníků ANO, ČSSD a KSČM, jako dokument, který bude vycházet z programového průniku stran dohody a zejména pro případ ústavních zákonů i z průniků programů dalších parlamentních subjektů.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

16:50 Prezident Zeman jmenoval Kněžníka ministrem spravedlnosti

Prezident Miloš Zeman jmenoval Jana Kněžníka ministrem spravedlnosti. Kněžník nahradí Taťánu Malou, která rezignovala.

15:20 Kněžínek na jmenování soudců nebyl

Původní informace premiéra Andreje Babiše, že by se na jmenování soudců prezidentem Milošem Zemanem na Pražském hradě měl už objevit nový kandidát na ministra spravedlnosti Jan Kněžínek, se ukázaly jako nepřesné. Kněžínek na oficiálním aktu, kde Zeman do funkce jmenoval 40 soudců obecných soudů chyběl. Prezident v závěrečné řeči potvrdil, že místopředsedu legislativní rady vlády jmenuje ještě dnes.

14:30 Kněžínek bude jmenován odpoledne

Prezident Miloš Zeman přijal demisi Taťány Malé, současně dnes v 16:30 přijme na Pražském hradě potvrzeného nominanta na post ministra spravedlnosti Jana Kněžínka. Následně jej jmenuje do funkce. Na Twitteru to uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

14:00 Podepsána je i koaliční smlouva

Čelní představitelé sociální demokracie a hnutí ANO podpisy stvrdili koaliční smlouvu nové společné vlády. Poslanci obou stran dohodu podepsali už v předešlých dnech. Ve středu si kabinet půjde pro důvěru sněmovny. Dohromady má jen 93 hlasů, spoléhá se tedy na hlasy komunistů, s nimiž hnutí ANO podepsalo dohodu o toleranci vlády.

13:55 ANO s KSČM podepsalo „toleranční patent“

Klíčoví členové hnutí ANO a komunistů podepsali dohodu o toleranci menšinové vlády hnutí ANO. KSČM by se podle jejího znění mělo při středečním hlasování vyslovit pro vznik kabinetu a zavazuje se, že nevyvolá hlasování o nedůvěře. Plné znění dokumentu najdete zde.

13:10 SPD vládu nepodpoří

Dvaadvacet poslanců hnutí SPD ruce pro vznik vlády hnutí ANO a ČSSD nezvednou. „Tento nesourodý slepenec bude i nadále prosazovat stejnou zahraniční, hospodářskou, bezpečnostní, obrannou a sociální politiku jako předchozí vláda ČSSD a ANO premiéra Sobotky,“ uvedlo SPD v tiskové zprávě. Podle místopředsedy hnutí Radima Fialy je skandální, že veřejnost po 9 měsících nezná jméno ministra spravedlnosti.

13:00 Favoritem ČSSD na místopředsedu sněmovny je „mlčenlivý“ Hanzel

Sociální demokracie navrhuje jako náhradu za Jana Hamáčka na post místopředsedy sněmovny poslance Tomáše Hanzela. Ten na tiskové konferenci řekl, že má s politikou dlouholeté zkušenosti z pozice primátora města Karviná. Novináři si však rychle všimli, že Hanzel, který aspiruje na jednu z nejvyšších ústavních pozic, od říjnových voleb ve sněmovně ani jednou nepromluvil. Komunisté už ohlásili, že budou nominaci ČSSD respektovat.

12:50 Nic jako dočasný ministr neexistuje

Premiér Andrej Babiš podle svých slov dočasně pověří vedením ministerstva spravedlnosti místopředsedu legislativní rady vlády Jana Kněžínka. Podle ústavního právníka Marka Antoše však žádný takový výklad není v ústavě možný. „Stane se členem vlády a bude pověřen řízením ministerstva,“ řekl pro Echo24. Stejně hovořil i šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka. „Známe jenom jeden druh ministra, nemáme žádné ministry se soft pravomocemi, kteří vlastně nejsou ministři,“ nechala se slyšet.

12:40 KSČM doporučí svým členům hlasovat pro vládu

Vedení KSČM poslalo svým poslancům doporučení zvednou ruku pro vznikající vládu hnutí ANO a sociální demokracie. „Požadoval bych, aby premiér Babiš co nejsilněji zkrátil dobu vyjednávání o nové nominaci na ministerstvu spravedlnosti,“ prohlásil na brífinku šéf komunistů Vojtěch Filip k možné situaci.

12:30 Rukojmí Babiše se Zemanem, jako Pat a Mat, zní z opozice

„Miloš Zeman a Andrej Babiš si vzali naši zemi jako rukojmí svých zájmů,“ řekl šéf poslanců STAN Jan Farský k nové vládě. Podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka se tito dva ústavní činitelé chovají jako Pat a Mat, když něco patlají. „Kdyby Andrej Babiš řídil resort spravedlnosti, bylo by to stejně absurdní, jako kdyby vězeň řídil věznici,” nechal se slyšet předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Všechny opoziční strany na brífinku ohlásily, že ruku pro Babišovu vládu nezvednou.

12:15 Nový ministr je pro ČSSD podle Chvojky akceptovatelný

„Informace o tom, že by byl vedením resortu spravedlnosti pověřen Andrej Babiš, vyvolala mezi poslanci ČSSD velkou vlnu nevole. To řešení, se kterým premiér přišel dnes, považujeme za přijatelné,“ uvedl šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka. Potvrdil, že chystanou koaliční smlouvu podepsali všichni poslanci sociální demokracie.

11:40 Kněžínkovu nominaci i potvrdil Babiš

Nominaci místopředsedy legislativní rady vlády Jana Kněžínka do čela resortu spravedlnosti serveru iDnes.cz potvrdil premiér Andrej Babiš. Kdo je Jan Kněžínek, si můžete přečíst zde.

11:20 Kněžínka potvrdil šéf komunistů Filip

Že by měl premiér Andrej Babiš navrhnout na uvolněný post ministra spravedlnosti místopředsedu legislativní rady vlády Jana Kněžínka, potvrdil i předseda KSČM Vojtěch Filip s tím, že chtěl, aby byl předem informován o nominacích na ministry.

11:05 Babiš Kněžínka používá jako fíkový list, míní Zdechovský

Volba osoby Jana Kněžínka coby diskutovaného kandidáta na post ministra spravedlnosti ukazuje snahu premiéra Andreje Babiše řídit resort podle sebe. Napsal to na Twitteru europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. „Nechci zpochybňovat kvality pana Kněžínka Ale jeho jmenování / nejmenování spíše ukazuje snahu, že Babiš ho používá jako fíkový list, aby mohl ovládat spravedlnost,“ napsal Zdechovský.

10:40 Kněžínek: místopředseda rady i vyučující na UK

Jan Kněžínek dokončil studia na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v roce 2004. Je místopředsedou legislativní rady vlády, současně od roku 2015 funguje i jako náměstek, který má řízení této sekce na starosti. Na úřadu vlády působí již od roku 2007, předtím působil na ministerstvu dopravy. Také vyučuje na právnické fakultě, na starost má předmět Ústavní právo a státověda. Podrobnější informace o něm si můžete přečíst zde.

10:25 Kandidátem by mohl být Kněžínek z vedení legislativní rady vlády

Server Aktuálně.cz uvedl, že podle jeho informací by měl nově ministerstvo spravedlnosti vést místopředseda legislativní rady vlády Jan Kněžínek. Má to být jediné jméno, které premiér Andrej Babiš Pražskému hradu navrhl.

10:15 ANO podepíše dohodu s ČSSD i KSČM

Hnutí ANO v úterý podepíše koaliční smlouvu se sociální demokracií, s níž chce ve středu získat důvěru poslanců. Současně se zaváže ke spolupráci s komunisty, bez jejichž hlasů vláda důvěru nedostane. Tzv. toleranční patent KSČm zakazuje vyvolat hlasování o nedůvěře a naopak ukládá zvednou ruce pro Babišovu vládu.

09:30 Babiš má na spravedlnost nového člověka

Premiér Andrej Babiš na úterním brífinku po jednání vlády novinářům oznámil, že už má nového člověka do vedení resortu spravedlnosti. Nebude to ani on, ani nikdo ze stávajícího kabinetu, jméno kandidáta však prozradit nechtěl. Rezignaci Taťány Malé premiér už poslal prezidentu Miloši Zemanovi. Ten dnes odpoledne jmenuje nové soudce, na ceremoniálu by měl být už přítomen nový Babišův člověk.

08:00 Malá rezignovala, dnes by měla podat demisi

Ministryně spravedlnosti Taťána Malá se v pondělí večer rozhodla rezignovat na své místo. Na Malou se snesla kritika poté, co vyšlo najevo, že Malá zřejmě částečně opisovala ve svých dvou diplomových pracích. Přitom jen o několik hodin dříve veškerá nařčení odmítla a řekla, že rezignaci premiérovi Babišovi nenabídla. Možným plagiátorstvím Malé se bude i přes její odchod z vlády zabývat etická komise Mendelovy univerzity, kde odstupující ministryně v roce 2003 napsala diplomovou práci o mikroklimatu v králíkárnách. Více zde.

ÚTERÝ 10. ČERVENCE

Základní pravidla dohody

1/ Po schválení dohody zainteresovaných subjektů o programovém prohlášení a žádosti vlády o vyslovení důvěry Poslaneckou sněmovnou se KSČM zavazuje podpořit tuto žádost svými hlasy.

2/ Vláda se zavazuje podle programového prohlášení předkládat návrh zákonů, které jsou součástí dohodnutých priorit, Poslanecké sněmovně ke schválení včas, tak aby mohl být zajištěn celý legislativní proces jejich schválení v obou komorách Parlamentu ČR a to nejpozději 6 měsíců před skončením tohoto volebního období Poslanecké sněmovny.

3/ KSČM nebude iniciovat po dobu mandátu vlády návrh na vyslovení nedůvěry.

4/ Hnutí ANO bude prostřednictvím svých poslanců nebo prostřednictvím vlády předkládat i jiné návrhy ze svého programu, ale takové návrhy nemusí poslanci KSČM podporovat.

5/ KSČM bude své návrhy neobsažené v programovém prohlášení z volebního programu předkládat prostřednictvím svých poslanců a vláda nebude blokovat jejich projednání a je na poslancích hnutí ANO, jak budou pro takové návrhy hlasovat.

6/ V případě záležitostí, které se stanou aktuálními v průběhu volebního období a nejsou zahrnuty v obecných nebo konkrétních ustanovení této dohody, je možné udělat dodatek k této dohodě, který povede ke společnému postupu. Pro přípravu návrhů zákonů či jiných způsobů spolupráce mohou obě strany dohody ustavovat expertní týmy pro dosažení odborného posouzení příslušné záležitosti a dosažení dohody na dalším postupu.

Minimální programová shoda je obsažena v samotném programovém prohlášení a to včetně řazení priorit. Strany této dohody preferují pro hledání další shody zejména na ústavních prioritách obrátit se postupně v pořadí na ČSSD, případně na další strany, které se podílely na ustavení orgánů Poslanecké sněmovny.

Personální zajištění

Obě strany této dohody konstatují, že jde o menšinovou vládu hnutí ANO a ČSSD, a proto KSČM nenavrhne do vlády jako ministry své členy. To však nevylučuje včasné konzultace o obsazení jednotlivých resortů mezi stranami dohody.

Dohodovací řízení

V případě sporu o jakoukoli část dohody se sejdou k dohodovacímu řízení vždy expertní týmy obou stran dohody, aby předešly narušení shody v postupu. Pokud nebude dosaženo shody, sejdou se ke spornému bodu předsedové obou dvou stran dohody a budou se snažit najít řešení. Pokud bude i toto jednání obou předsedů neúspěšné, považuje se dohoda za ukončenou.

Pro předcházení sporům bude prováděna kontrola plnění dohody nejméně 2x ročně nebo na žádost jedné ze stran dohody.

V Praze, dne 10.7.2018

za hnutí ANO 2011 Andrej Babiš, předseda hnutí ANO 2011

Jaroslav Faltýnek, předseda poslaneckého klubu hnutí ANO 2011

za KSČM Vojtěch Filip, předseda KSČM

předseda sněmovního klubu KSČM Pavel Kováčik

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Podpořit vznik vlády a nevyvolat hlasování o nedůvěře. KSČM podepíše „toleranční patent“