Týdeník Echo: Závislost na Německu, strašidlo populismu a azyl za peníze

Týdeník Echo

Týdeník Echo: Závislost na Německu, strašidlo populismu a azyl za penízeNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Nové číslo Týdeníku Echo se snímkem na obálce vrací k úspěšnému televiznímu filmu Dukla 61. „Dva televizní filmy, Metanol (o hromadné otravě pančovaným alkoholem) a Dukla 61 (o hornické katastrofě v roce 1961, při níž na Karvinsku zemřelo 108 horníků), ukázaly několik věcí. Že mohou vzniknout snímky, u nichž má společnost pocit, že se jí týkají. Dále, že síla skutečných příběhů je nenahraditelná. A pak, že televize veřejné služby má smysl. Na obou se zásadním způsobem podílel kreativní producent Michal Reitler,“ píše Jiří Peňás na počátku interview s ním.

O tom, jak mohou dopadnout nová cla prezidenta Trumpa na český průmysl, uvažuje Lenka Zlámalová: „Česká republika je po Irsku druhou zemí nejvíce závislou na průmyslu. Ten tvoří 32,3 procenta HDP. Evropský průměr je 19,3 procenta. A stále klesá. U nás se naopak za posledních deset let ještě zvýšil. Nejsilnějším oborem je právě automobilové odvětví, které tvoří jednu čtvrtinu průmyslu a pětinu celkového vývozu. Velká část z toho nejsou finální auta, ale právě součástky do německých aut. Trumpovo harašení cly na auta by pro nás mělo být impulzem začít už konečně přemýšlet, jak se dostat z hospodářské závislosti na jedné branži a na jedné sousední zemi. Byť je to největší evropská ekonomika.“

„Evropou obchází strašidlo populismu,“ parafrázuje Jefim Fištejn ve svém eseji Avanti, popolo! známá slova z Komunistického manifestu. Zamýšlí se nad tímto novodobým fenoménem a předkládá i jeho historickou analýzu.

„Aféra kolem spolkového azylového a migračního úřadu BAMF (Bundesamt für Migration und Flüchtlinge, Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky) se v sousedním Německu rozrůstá do rozměrů, jaké už dlouho žádný jiný skandál neměl. Nedá se vyloučit, že dojde na sestavení parlamentní vyšetřovací komise řízené opozicí, že celá věc bude pár politiků stát kariéru a některé zúčastněné osoby možná i svobodu,“ otvírá Marian Kechlibar svůj článek nazvaný Azyl za peníze.

Proč mají Češi predispozici k měkkým drogám, vysvětluje v rozhovoru s Danielem Kaiserem přední český adiktolog Tomáš Zábranský, vycházeje z nelichotivé statistiky: čeští teenageři dosáhli v Evropě prvenství jako sváteční kuřáci konopných drog – marihuany a hašiše. To a ještě leccos dalšího, například esej Václava Cílka Šumava vítězná, najdete v Týdeníku Echo č. 24.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články