Stala jsem se obětí honu na čarodějnice, řekla ministryně a odstoupila

Stala jsem se obětí honu na čarodějnice, řekla ministryně a odstoupilaNOVÉ
Svět

Rezignace norské ministryně

mm

Norská ministryně spravedlnosti Sylvi Listhaugová rezignovala na svou funkci, aby zabránila pádu středopravé menšinové vlády. Parlament dnes měl hlasovat o vyslovení nedůvěry této političce z protiimigrační Strany pokroku kvůli jejímu kontroverznímu výroku na adresu opoziční Dělnické strany, kterou obvinila, že jsou pro ni práva teroristů důležitější než bezpečnost země. Toto tvrzení vyvolalo v Norsku rozsáhlé kritiky, protože Dělnická strana byla v roce 2011 hlavní obětí teroristického útoku spáchaného pravicovým extremistou Andersem Behringem Breivikem.

Premiérka Erna Solbergová již dříve uvedla, že pokud bude většina poslanců parlamentu hlasovat proti Listhaugové, vyzve k hlasování o důvěře celé vládě. Hlasování o vyslovení nedůvěry Listhaugové žádalo šest opozičních stran a bylo téměř jisté, že ministryně důvěru nedostane.

Listhaugová možnému pádu vlády zabránila svou dnešní demisí. Zdůvodnila ji tím, že nemůže dovolit, aby Dělnická strana přišla kvůli jejímu odchodu o moc. Pravicově populistická Strana pokroku tvoří norskou menšinovou vládu společně s Konzervativní stranou Höyre a Liberální stranou Venstre.

Ve svém facebookovém příspěvku dnes ministryně napsala, že se stala obětí honu na čarodějnice vedeným vůdcem labouristické strany Jonasem Gahrem Storem, který se snaží umlčet debatu o otázkách migrace. Oznámila také, že i nadále zůstane v parlamentu a za pomoci Strany pokroku bude prosazovat přísnější přistěhovaleckou politiku. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

 

 

Související články