1 Rezignace norské ministryně

Stala jsem se obětí honu na čarodějnice, řekla ministryně a odstoupila

, NOVÉ

Témata: ,

Norská ministryně spravedlnosti Sylvi Listhaugová rezignovala na svou funkci, aby zabránila pádu středopravé menšinové vlády. Parlament dnes měl hlasovat o vyslovení nedůvěry této političce z protiimigrační Strany pokroku kvůli jejímu kontroverznímu výroku na adresu opoziční Dělnické strany, kterou obvinila, že jsou pro ni práva teroristů důležitější než bezpečnost země. Toto tvrzení vyvolalo v Norsku rozsáhlé kritiky, protože Dělnická strana byla v roce 2011 hlavní obětí teroristického útoku spáchaného pravicovým extremistou Andersem Behringem Breivikem.

Premiérka Erna Solbergová již dříve uvedla, že pokud bude většina poslanců parlamentu hlasovat proti Listhaugové, vyzve k hlasování o důvěře celé vládě. Hlasování o vyslovení nedůvěry Listhaugové žádalo šest opozičních stran a bylo téměř jisté, že ministryně důvěru nedostane.

Listhaugová možnému pádu vlády zabránila svou dnešní demisí. Zdůvodnila ji tím, že nemůže dovolit, aby Dělnická strana přišla kvůli jejímu odchodu o moc. Pravicově populistická Strana pokroku tvoří norskou menšinovou vládu společně s Konzervativní stranou Höyre a Liberální stranou Venstre.

Ve svém facebookovém příspěvku dnes ministryně napsala, že se stala obětí honu na čarodějnice vedeným vůdcem labouristické strany Jonasem Gahrem Storem, který se snaží umlčet debatu o otázkách migrace. Oznámila také, že i nadále zůstane v parlamentu a za pomoci Strany pokroku bude prosazovat přísnější přistěhovaleckou politiku. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

 

 

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.