FOTOGALERIE: Šedesát let ve vesmíru. Dlouhá historie NASA ve fotografiích

FOTOGALERIE: Šedesát let ve vesmíru. Dlouhá historie NASA ve fotografiíchNOVÉ
Astronaut Dave Scott shlíží na planetu Zemi z Apolla 9 (1969) Foto:

FOTO: NASA

Panorama

VESMÍR

zd Echo24

V minulém roce oslavil Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) šedesát let existence a zkoumání vesmíru, v tomto roce ho čeká padesáté výročí od přistání na Měsíci, jak připomíná americká CNN. Tuto bohatou historii vesmírného bádání však kromě konkrétních výsledků dokumentují i stovky fotografií, které autoři sesbírali pro knihu The NASA Archives: 60 Years in Space.

V knize lze nalézt fotografie významných historických okamžiků, ale i práce, která za nimi stála. „Připravte se na cestu skrz prostor a čas s The NASA Archives, vizuální oslavou lidské nezastavitelné potřeby vydat se pryč za hranice Země k jiným světům,“ popisuje knihu vydavatelství Taschen.

Podle autora knihy Pierse Bizonyho přitom pořizování fotografií nebylo v počátcích NASA zrovna žádnou prioritou. „Jeden z počátečních návrhů pro první ‚kapsle‘ na přepravu lidí, pro projekt Mercury, počítal s tím, že tam nebudou žádná okna. Byli to astronauti, kteří si začali brát fotoaparáty s sebou,“ řekl pro CNN Piers Bizony. NASA podle něj pochopila, že fotografie budou důležitou součástí propagace jejich poslání a „že lidé na Zemi chtějí vidět, co se tam nahoře děje“.

V publikaci se nachází přes 400 fotografií, které zachycují 60 let vesmírné agentury od samého počátku až po současný vývoj budoucích vesmírných technologií či současných misí.

 

Čtěte dále: Podle vědců zemská atmosféra, tenké mračno atomů vodíku, sahá až za oběžnou dráhu Měsíce

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články