15 VESMÍR

FOTOGALERIE: Šedesát let ve vesmíru. Dlouhá historie NASA ve fotografiích

, NOVÉ

Témata: , ,

V minulém roce oslavil Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) šedesát let existence a zkoumání vesmíru, v tomto roce ho čeká padesáté výročí od přistání na Měsíci, jak připomíná americká CNN. Tuto bohatou historii vesmírného bádání však kromě konkrétních výsledků dokumentují i stovky fotografií, které autoři sesbírali pro knihu The NASA Archives: 60 Years in Space.

V knize lze nalézt fotografie významných historických okamžiků, ale i práce, která za nimi stála. „Připravte se na cestu skrz prostor a čas s The NASA Archives, vizuální oslavou lidské nezastavitelné potřeby vydat se pryč za hranice Země k jiným světům,“ popisuje knihu vydavatelství Taschen.

Podle autora knihy Pierse Bizonyho přitom pořizování fotografií nebylo v počátcích NASA zrovna žádnou prioritou. „Jeden z počátečních návrhů pro první ‚kapsle‘ na přepravu lidí, pro projekt Mercury, počítal s tím, že tam nebudou žádná okna. Byli to astronauti, kteří si začali brát fotoaparáty s sebou,“ řekl pro CNN Piers Bizony. NASA podle něj pochopila, že fotografie budou důležitou součástí propagace jejich poslání a „že lidé na Zemi chtějí vidět, co se tam nahoře děje“.

V publikaci se nachází přes 400 fotografií, které zachycují 60 let vesmírné agentury od samého počátku až po současný vývoj budoucích vesmírných technologií či současných misí.

 

Čtěte dále: Podle vědců zemská atmosféra, tenké mračno atomů vodíku, sahá až za oběžnou dráhu Měsíce

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.