Zeman naznačuje, že je Babiš vydíraný tajnou službou
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
PRIORITY EVROPSKÉ KOMISE
Druhá Evropská komise Ursuly von der Leyenové se minulý týden ujala úřadu. Nyní má 100 dní na to představit své klíčové priority, kterým se chce aktivně v tomto ...
Podivný vztah mezi prezidentem a premiérem České republiky se dostává do dalšího dějství. Jeden z nich – nebo rovnou oba – v této chvíli lže. Možnost, že by nelhal ani jeden, je vyloučena. Jejich výroky o tom, jestli byl Andrej Babiš prezidentem republiky informován o tom, že je odposloucháván Bezpečnostní informační službou (BIS), a slíbil mu, že to sledování zastaví, jsou v přímém rozporu.
Tajné služby a tajné informace jsou jednou z věcí, pro které mají oba muži slabost. Andrej Babiš je proslulý vytvářením „složek“ na své spolupracovníky i protivníky. Miluje drby a kompromitující informace. Za tímto účelem byla už před mnoha lety z bývalých elitních policistů vytvořena bezpečnostní divize jeho Agrofertu. Byť ji Babiš bagatelizoval tím, že jen zajišťuje, aby zaměstnanci nekradli kuřata, která si podle Babiše odnášeli přivázaná na těle pod svetry. (Autorce tohoto textu to osobně v roce 2013 před volbami tvrdil.) Najmout experty z řad bojovníků s organizovaným zločinem na kuřata je všechno jiné než uvěřitelný příběh.
Nynější prezident zase svého času proslul příběhem Zemanových kufříků. Jednalo se o dva případy z roku 1996 a 1998. V prvním z nich Zeman jako opoziční politik přišel s tvrzením, že ministr vnitra Jan Ruml a BIS plánují změnit Českou republiku v policejní stát, což měla dokládat řada dokumentů. To se později ukázalo jako podvrh, jenž se k Zemanovi dostal od recidivisty, který se vydával za agenta BIS.
Druhý kufřík Miloše Zemana se odehrál v roce 1998, kdy přišel s obviněním z chystaného útoku tajných služeb na sociální demokracii a ODS. Tento krok měl být inspirován zahraničím, nikdy se však nepotvrdil. Sám Miloš Zeman musel později přiznat, že naletěl na falza.
Nejznámější hrátky Miloše Zemana se sledováním tajných služeb se odehrály v roce 2001. Jako premiér České republiky tehdy veřejně během návštěvy Spojených států pro CNN tvrdil, že terorista Muhammad Atta, vůdce atentátníků z 11. září 2001, plánoval už předtím v Praze útok na sídlo Rádia Svobodná Evropa. Tyto Zemanovy informace se nikdy nepotvrdily.
Včera přišel Miloš Zeman s obviněním, že BIS odposlouchává jeho samotného i jeho okolí. „Před několika lety mě jeden vysoký důstojník BIS informoval, že pan Koudelka nařídil odposlouchávání mého nejbližšího okolí, a tedy i mě,“ řekl Zeman. Dodal, že kvůli záležitosti kontaktoval premiéra Andreje Babiše, který mu posléze sdělil, že odposlechy zastavil. Až sem to připomíná déjà vu Zemanových kufříků z let 1996 a 1998.
Andrej Babiš ale razantně popírá, že by nějaké odposlechy Zemana zkoušel zastavit. „Ani vláda, ani já jako premiér nemáme žádnou kompetenci pro povolování a zastavování odposlechů. Samozřejmě že nemám ani žádné informace o tom, koho BIS nebo policie odposlouchává, a odposlechy povoluje soud. Odmítám, že bych se kdykoliv zajímal, koho služby odposlouchávají,“ uvedl ministerský předseda na Twitteru.
Tvrzení proti tvrzení, vzájemně se vylučující. Prezident, nebo premiér České republiky veřejně lže.
Tady ale příběh nekončí. Miloš Zeman přichází se zprávou, že nebyl jediným ústavním činitelem, kterého BIS odposlouchávala. Prý ví i o dalších, kteří jsou podle jeho slov, na rozdíl od něj, vydíratelní. Zeman uvedl, že se chystá sejít s jedním ústavním činitelem. „Abych se o jeho vydíratelnosti s ním pobavil, samozřejmě že vám to jméno neřeknu.“ Někteří politici z odposlechů podle Zemana totiž na rozdíl od něj vydíratelní být mohou. „A pan Koudelka s nimi tedy může manipulovat,“ uvedl. Totéž se podle něj může týkat i lidí s významnými ekonomickými vazbami. Zeman ale nechtěl specifikovat, zda může být vydíratelný i předseda vlády Andrej Babiš. Řekl jen, že vydíratelný může být každý kromě jeho samotného.
Zeman si dává pečlivě záležet, aby z náznaků bylo zřejmé, že tím vydíratelným ústavním činitelem je právě Andrej Babiš. Že s ním Koudelka manipuluje. Proto ho dočasně ponechal v křesle šéfa BIS, přestože mu už 15. srpna skončil mandát.
Neměl odvahu ho znovu jmenovat. Bál se Zemana, kterému přímo slíbil, že Koudelka bude vystřídán. „Premiér zpočátku měl představu, že by pan Koudelka měl být odvolán. Dokonce o ní informoval ministra vnitra (Jana) Hamáčka (ČSSD). Na poslední chvíli poté, co pan Koudelka přijel na Úřad vlády, tak náhle premiér změnil svůj názor,“ řekl prezident. Na druhé straně nesebral Babiš ani odvahu k tomu, aby Koudelku znovu jmenoval. To se bál Zemana, kterého bude po volbách potřebovat. Vážil mezi strachem z Koudelky a strachem ze Zemana. Rozhodl se, že to vysedí s tím, že Koudelku jen dočasně pověří.
To se Miloši Zemanovi opravdu nelíbí. Proto rozjel tvrdý útok, kterým tlačí Babiše k tomu, aby místo Koudelky jmenoval nového šéfa Bezpečnostní informační služby co nejdřív.
Je to příběh, kde je víc otázek než odpovědí. Ty klíčové zní: Odposlouchávala BIS skutečně okolí Miloše Zemana a Andreje Babiše? Jestli ano, měla na to povolení soudu?
Té nedůvěry a podezření ze lží je tolik, že je může vyčistit přinejmenším na straně BIS jen nástup nové, vysoce důvěryhodné osobnosti na Koudelkovo místo. Dostat se do víru politických her není dobrá vizitka šéfa důvěryhodné tajné služby.