Hřib zasel vítr a my sklízíme bouři. Rušení českých koncertů musím respektovat, řekl Zeman

Hřib zasel vítr a my sklízíme bouři. Rušení českých koncertů musím respektovat, řekl ZemanNOVÉ
Miloš Zeman v Srbsku Foto:

Foto: Twitter Jiřího Ovčáčka

Domov

Čína zrušené koncerty

Echo24

Prezident Miloš Zeman nepovažuje za rozumné, že Čína ruší české kulturní akce. Respektuje to ale jako odvetu za činy pražského primátora Zdeňka Hřiba, který se podle prezidenta zřejmě domnívá, že může prezentovat nezávislou pražskou politiku, která není politikou jedné Číny. Zeman, který ve čtvrtek končí státní návštěvu Srbska, to řekl na dotaz novinářů na tiskové konferenci v Bělehradě. Podle Hřiba kroky Číny neznamenají, že by mělo tuzemsko skákat, jak píská.

„Pan primátor Hřib zasel vítr a my všichni teď sklízíme bouři. Já sám se nedomnívám, že je rozumné rušit kulturní akce. Ale na druhé straně musím respektovat, že je to odveta za to, že pan primátor Hřib se zřejmě domnívá, že může prezentovat nezávislou pražskou politiku, která není politikou jedné Číny,“ řekl Zeman.

Politika jedné Číny podle něj byla aplikována všemi českými vládami i například USA. „Takže není to nic nového a pražská radnice je poněkud na špatné cestě,“ dodal Zeman.

Primátor mu ve čtvrtek odpoledne kontroval na Twitteru. „Pan prezident bohužel nepochopil, že ‘politika jedné Číny‘ neznamená, že budeme tancovat přesně tak, jak Čína píská. Namísto svých čínských poradců a čínské firmy Huawei, která sponzoruje Pražský hrad, by měl raději naslouchat českému ministerstvu zahraničí,“ nechal se slyšet Hřib. „Rád pana prezidenta přivítám v ,podhradí‘ na magistrátu k diskuzi nad tímto tématem,“ dodal.

Čína zamítla domluvená turné několika českých hudebních těles, která spojuje s českou metropolí. Prvním z nich byl orchestr PKF – Prague Philharmonia. Povolení následně nedostaly Pražákovo kvarteto, Symfonický orchestr Českého rozhlasu (Prague Radio Symphony Orchestra) a hudební soubor Guarneri Trio Prague. Důvodem je zřejmě dřívější prohlášení pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) o změně smlouvy o partnerství s Pekingem. Z ní chce současná rada českého hlavního města odstranit bod, kterým Praha souhlasí s politikou jedné Číny, jež neuznává nezávislost Tchaj-wanu; podle pražské radnice se do smlouvy mezi městy nehodí.

Čtěte také: Čínského velvyslance si nepředvolá. Teď chystáme něco jiného, říká Petříček

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články