Ještě nevznikla a už se hroutí. KSČM nepodpoří vládu, kde bude Poche

Ještě nevznikla a už se hroutí. KSČM nepodpoří vládu, kde bude PocheAKTUALIZOVÁNO
Vojtěch Filip Foto:

Foto: Jan Zatorsky

Domov

Jednání o vládě

Echo24

Šéf KSČM uvedl, že kandidát ČSSD na ministra zahraničí Miroslav Poche je takový problém, že komunisté případnou vládu sociálních demokratů s hnutím ANO nepodpoří. Vojtěch Filip v Otázkách Václava Moravce řekl, že to tvrdí už od dubna, tedy ještě před zahájením referenda ČSSD. Jan Hamáček reagoval, že takové veto slyší od komunistů poprvé. Podle něj jde o závažný problém.

„Říkáme to od počátku a říkali jsme to i panu Hamáčkovi,“ uvedl Vojtěch Filip o tom, že KSČM má zásadní problém s Miroslavem Pochem a pokud by byl v nominaci, vládu ANO a ČSSD nepotvrdí. Šéf komunistů se odvolal na svědectví Andreje Babiše a Pavla Kováčika.

Ke konkrétním výhradám uvedl, že přejde působení Pocheho v pražské komunální politice a zaměří se na jeho působení v europarlamentu. „Pro nás to není důvěryhodný člověk,“ řekl a dodal dva důvody. Jedním je Pocheho hlasování o sankcích pro země, které nebudou přijímat migranty a druhým je podle Vojtěcha Filipa to, že Poche v evropském parlamentu hlasoval jinak, než sociální demokraté ve sněmovně, což nepůsobí důvěryhodně. Šéf KSČM dokonce prohlásil, že Hamáček na jednání přislíbil, že sociální demokracie Pocheho nenavrhne. „To byl příslib pana Hamáčka, že tam pana Pocheho neponese,“ řekl.

Hamáček Vojtěchovo tvrzení odmítl. „Já nevěřím svým uším. Takhle natvrdo to slyším od Vojtěch Filipa poprvé,“ řekl. Uvedl, že komunisté měli k Pochemu výhrady, ale více se při jednání s komunisty řešil ministr průmyslu nebo ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. „Já jsem od hnutí ANO ani od sociální demokracie neslyšel, že by nějaká nominace měla být překážkou ke vzniku vlády. Teď to poprvé slyším od komunistů,“ uvedl Hamáček.

Podle něj se sociální demokracie při jednání o vládě chovala zcela transparentně. „Je jednoznačný názor našich poslanců, že pokud jsme dali na stůl našich pět kandidátů, tak jsou to kandidáti sociální demokracie a my si za nimi stojíme. Sociální demokracie má splněno.“

Jan Hamáček jasně řekl, že Pocheho kvůli stanovisku komunistů a prezidenta nebude přemlouvat, aby si o post ministra zahraničí neusiloval. Stejně tak se to nechystá navrhovat „Sociální demokracie udělala kroky, které byly naprosto transparentní. Pokud to postavil pan kolega Filip takto tvrdě, tak se dá říci, že je to závažný problém, který koalici může ohrozit. A budeme to muset řešit,“ prohlásil předseda ČSSD. Hamáček nadále očekává, že Andrej Babiš v neděli odpoledne na Pražský hrad přinese seznam pěti sociálnědemokratických ministrů. „Pokud jsou nějaké nejasnosti, tak je šance, aby se vyjasnily. A pokud nedojde k vyjasnění, tak je budeme řešit,“ zopakoval.

Miroslav Poche v další části Otázek Václava Moravce uvedl, že ještě s předsedou ČSSD nemluvil, ale zatím nevidí důvod, proč by měl na kandidaturu rezignovat. K výtkám Vojtěcha Filipa uvedl tři argumenty. Za prvé  nikdy neslyšel žádné výtky od europoslanců KSČM kvůli tomu, jak hlasoval. Za druhé údajný „seznam zrádců“ kteří v roce 2015 údajně hlasovali v neprospěch Česka je podle něj lež. „Je to argument aeronetu a Tomia Okamury. Někteří lidovečtí poslanci se s ním kvůli tomu soudí,“ připomněl. Třetím argumentem Pocheho bylo, že naopak komunističtí europoslanci patří do skupiny, která často hlasuje proimigračně.

Hosté ale nemluvili jen o Pochem. Řeč byla i o dalším diskutovaném kandidátovi v čele resortu průmyslu a obchodu, někdejším sociálním demokratovi Františku Koníčkovi. Podle Vojtěcha Filipa jako ministr práce a sociálních věcí v demisi uspěl, velmi vážně však kvůli českému jadernému průmyslu bere jeho střet zájmů v podobě spojení s ruskou státní firmou Rosatom. „Mám z toho výraznou obavu,“ řekl Filip.

Čtěte také: ČSSD nemá kam ustoupit, řekl Hamáček. Pocheho musí vyřešit Babiš

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články