Francouzský politik hnal ženy a novináře k soudu. Nyní jim musí zaplatit odškodné

Francouzský politik hnal ženy a novináře k soudu. Nyní jim musí zaplatit odškodnéNOVÉ
Denis Baupin Foto:

FOTO: Assemblée-nationale

Svět

Obvinění ze zneužívání

Echo24

Francouzský soud nebude kvůli pomluvě stíhat šest žen, které v roce 2016 obvinily bývalého poslance Denise Baupina ze sexuálního obtěžování. Zastavil i stíhání šesti novinářů, kteří tehdy o kauze informovali. Před soud těchto 12 lidí pohnal právě Baupin, a to poté, co jej soudce v roce 2016 zprostil v případech sexuálního obtěžování viny. Označil tehdy činy za promlčené. Informovala o tom agentura AP.

Soud došel k závěru, že ženy i žurnalisté jednali v dobré víře, což je podle francouzských zákonů v případě obvinění z pomluvy zprošťuje viny. Baupin má podle verdiktu zaplatit každému z 12 lidí, které pohnal před soud pro pomluvu, 1000 eur (asi 26 000 Kč) v rámci náhrady škod.

Obvinění proti Baupinovi vznesly jeho bývalé kolegyně ze Strany zelených (EELV). Popisovaly jeho slovní i sexuální útoky, které se odehrály mezi lety 1998 a 2013. Baupin kvůli aféře rezignoval na funkci místopředsedy dolní komory parlamentu a odešel i ze strany, obvinění ale odmítal. V roce 2017 jej soud zprostil viny s odkazem na to, že činy jsou promlčené.

Baupinův případ oživil debatu o sexuálním obtěžování ve francouzské politice. Největším skandálem tohoto druhu byl případ bývalého šéfa Mezinárodního měnového fondu Dominiquea Strausse-Kahna, obviněného z pokusu o znásilnění hotelové pokojské v roce 2011 v New Yorku.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Má sex nějakou budoucnost? Je mi 22 a nikdy jsem nepolíbil dívku

Rozdělená dvojčata. Italští bratři se narodili dva měsíce po sobě

Související články