1 Žebříček zdravotních systémů

Zdravotnictví v Česku je horší než portugalské. Bývalý tábor socialismu ale drtíme

NOVÉ

Témata: , ,

Lepší informovanost a práva pacientů, ale tragická prevence. Tak hodnotí prestižní publikace Euro Health Consumer Index (EHCI) české zdravotnictví za minulý rok. V pořadí evropských zemí se umístila Česká republika na čtrnáctém místě hned za Portugalskem. Tuzemské zdravotnictví v žebříčku také předběhly státy jako Německo, Francie, Belgie, Nizozemsko či Švýcarsko.

Evropský spotřebitelský index zdravotní péče hodnotí evropské země v šesti kategoriích. Patří mezi ně práva pacientů a informace, dostupnost čekací doby na léčbu, výsledky, rozsah a dosah poskytovaných služeb, prevence a léky. V minulém roce si Česká republika polepšila v kategorii ohledně práv pacientů, které v roce 2017 byly nejhůře hodnocené. Podle výsledků však nejhorším problémem tuzemského zdravotnictví zůstává prevence.

Ta je v žebříčku rozdělená, zelené hodnocení získala vakcinace malých dětí a vakcinace proti HPV viru. Průměrné hodnocení získala pouze kategorie dopravních nehod. Přitom nejhorší hodnocení je u prevence krevního tlaku, kouření, alkoholu a u tělesné aktivity.

Bez velkého zlepšení je hodnocená i kategorie léky, kde vyšel nejhorší výsledek u antirevmatik. Průměrnou známku dostaly úhrady léků na recept, zavádění nových onkologických léků, přístup k novým lékům, užívání statinů a spotřeba antibiotik. 

České zdravotnictví však nejlépe obstálo v hodnocení ze všech postkomunistických zemí. Dobré výsledky podle žebříčku dosahuje tuzemské zdravotnictví i v dostupné péči a čekací době a také ve výsledcích. Z nich vyplývají nejlepší výsledky v nízké úmrtnosti kojenců, ztrátě potenciálních roků života a podílu potratů. Průměrné hodnocení je u poklesu kardiovaskulárních úmrtí, poklesu úmrtí na mozkovou mrtvici, přežívání nemocných s rakovinou, infekci MRSA a u depresí.

Žebříček EHCI poprvé vyšel v roce 2005 a od té doby je uznávaným standardem moderního monitorování poskytované zdravotní péče. Sestavován je z kombinace veřejných statistických údajů, pacientských průzkumů a nezávislého výzkumu. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Největší problém zdravotnictví? Málo sester, shodli se Vojtěch, Zeman a experti

České zdravotnictví je lepší než britské, tvrdí výzkum

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.