FOTO: Zeman byl u podepisování memorand, jeho žena házela hokejistům buly

FOTO: Zeman byl u podepisování memorand, jeho žena házela hokejistům bulyNOVÉ
Proběhlo krátké přátelské utkání českého a čínského hokejového týmu, Foto:

FOTO: Jiří Ovčáček

Domov

Zemanova návštěva Číny

Echo24

V přítomnosti prezidenta Miloše Zemana, který zahájil čtyřdenní návštěvu Číny, bylo podepsáno memorandum mezi Bank of China a Hospodářskou komorou ČR. Jeho žena Ivana ale měla trošku jiný program. Společně s Jaromírem Jágrem se zúčastnila krátkého přátelského utkání českého a čínského hokejového týmu a hráčům házela buly.

Zeman, jenž je v prezidentské funkci na již páté návštěvě Číny, se večer zúčastní recepce na české ambasádě, na které bude zahájena oslava 70. výročí navázání česko-čínských diplomatických styků. Hlavním cílem Zemanovy cesty do Pekingu je účast na konferenci věnované projektu nové Hedvábné stezky, která by měla mimo jiné dopravně propojit Čínu s evropskými i asijskými zeměmi. Na programu má také setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

Český prezident je znám svým příklonem k ekonomické spolupráci s Čínou. V minulosti sliboval příliv čínských investic za více než 200 miliard korun, čínské firmy ale v České republice investovaly výrazně méně peněz. Zejména opoziční politici proto poukazují na sporné přínosy sbližování některých českých politiků s Čínou. Ke kritikům se přidal i premiér Andrej Babiš. Zklamání z výše investic vyjádřil minulý týden v rozhovoru s čínskou televizí CCTV i sám Zeman.

Zeman, jenž je v prezidentské funkci na již páté návštěvě Číny, se večer zúčastní recepce na české ambasádě
Zeman, jenž je v prezidentské funkci na již páté návštěvě Číny, se večer zúčastní recepce na české ambasádě Foto:

FOTO: Jiří Ovčáček

Podle Mynáře by se měly investice v dalších letech zvyšovat. Čtvrteční dohoda mezi Bank of China a společností CITIC bude podle něj „znamenat konkrétní investice ve prospěch České republiky ve výši asi jedné miliardy amerických dolarů (asi 23,1 miliardy korun)“. Mynář to řekl ČTK a televizi Nova. Bank of China bude podle něj garantovat finance umožňující investice prostřednictvím CITIC Europe v České republice.

„Bude to fond, který bude společně spravován společností CITIC ve prospěch České republiky. Budou to peníze, které budou alokovány z Bank of China a částečně CITIC,“ řekl. Bank of China se podle něj zavazuje, že během dvou let prostřednictvím CITIC Europe investuje do významných projektů v České republice miliardu dolarů.

Bank of China zároveň podepsala memorandum s českou Hospodářskou komorou. Podle Dlouhého je banka připravena v příštích dvou až třech letech poskytnout úvěrový rámec až dvou miliard dolarů. Předpokladem podle něj je, že na české straně budou k dispozici „dobré projekty, které splní bankovní parametry Bank of China“.

Proběhlo krátké přátelské utkání českého a čínského hokejového týmu,
Proběhlo krátké přátelské utkání českého a čínského hokejového týmu, Foto:

FOTO: Jiří Ovčáček

Podmínkou projektů zároveň má být to, že budou mít dopad na česko-čínské vztahy. „Ať z hlediska česko-čínských investic k nám nebo naopak z hlediska potenciálních investic do Číny, případně na třetích trzích, anebo i z hlediska financování obchodu,“ poznamenal.

Dlouhý označil podepsaný dokument za deklaraci, protože nikdo nemůže banku donutit úvěry poskytovat. Záležet podle něj proto nyní bude na českých a čínských podnikatelích. Dlouhý zároveň poznamenal, že dosavadní čínské investice jsou pro něj trochu zklamáním.

„Přál bych si, aby čínské investice do České republiky přinesly vyspělé technologie, které Čínu charakterizují, aby přinesly společné podniky především v oblasti zpracovatelského průmyslu, abychom společně byli úspěšní na společných trzích kdekoli. A to se zatím děje v omezené míře,“ řekl novinářům.

Zemanovi dělal doprovod také česká hokejová hvězda Jaromír Jágr
Zemanovi dělal doprovod také česká hokejová hvězda Jaromír Jágr Foto:

FOTO: Jiří Ovčáček

V sídle Bank of China bylo ve čtvrtek podepsáno také memorandum o porozumění mezi touto bankou a českou firmou Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. „V partnerství se silnými čínskými bankami vidíme příležitost, jak do Evropy přivézt zajímavé investice do moderní energetiky,“ sdělil ČTK generální ředitel Sev.en Energy Luboš Pavlas.

V neděli se Zeman setká s čínským prezidentem. Podle Mynáře bude jedním z témat jednání podpora českých podnikatelů, kteří mají zájem o vstup na specifický čínský trh. Do Číny již ve středu pod záštitou Hospodářské komory přiletěla česká podnikatelská delegace, ve které jsou zástupci asi 60 firem.

Součástí delegace českého prezidenta v Číně je i pět českých ministrů nebo například Jaromír Jágr, který by se měl stát tváří turnaje v ledním hokeji na olympijských hrách pořádaných Pekingem v roce 2022.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Opozice ve sněmovně tepe Babiše. Ten vzkázal, že dnešní schůze nemá smysl

Související články