Třásli si rukou s Kimovou sestrou, viceprezident USA se držel zpátky

Třásli si rukou s Kimovou sestrou, viceprezident USA se držel zpátkyNOVÉ
Světoví státníci na zahajovacím ceremoniálu. Horní řada zleva: předseda parlamentu KLDR Kim Jong-nam, sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una Kim Jo-čong, německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Dolní řada zleva: Jihokorejský prezident Mun Če-in s manželkou, viceprezident USA Mike Pence s doprovodem. Foto:

Foto: Reuters 

Svět

Politika na Olympijských hrách 2018

red, jhr

Zatímco sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una Kim Jo-čong a předseda parlamentu KLDR si u příležitosti zahájení zimních olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu potřásli rukou s hlavou Jižní Koreje Mun Če-inem, viceprezident Spojených států Mike Pence se přímému setkání se severokorejskou delegací vyhnul. Přivedl s sebou i otce Američana, který zemřel po propuštění ze severokorejského vězení, napsala britská BBC. 

Kimova sestra si s jihokorejským prezidentem podala ruku při zahajovacím ceremoniálu. Na potřes ruky s šéfem severokorejského parlamentu Kim Jong-namem došlo už při recepci před ceremoniálem. Jong-nam si před vstupem do salonku udělal také společnou fotografii s prezidentem a jeho manželkou.

Americký viceprezident Mike Pence se prozatím setkání se zástupci KLDR vyhýbá. Ke slavnostní recepci před ceremoniálem dorazil se zpožděním, pouze zběžně pozdravil zúčastněné a po pěti minutách společnost opustil. Podle agentury Yonhap se týž den krátce střetl s předsedou parlamentu KLDR, snažil se však vyhnout přímému kontaktu. Pence se neangažoval se ani na zahajovacím ceremoniálu, kde stál mezi jihokorejským prezidentem a japonským premiérem. Přitom seděl jen o řadu níž než severokorejská reprezentace. 

Hlava Jižní Koreje Mun Če-in na akci prohlásil, že doufá, že zahajovací den olympiády se zapíše jako „den, kdy započal mír“. Podle Yonhapu se Mun Če-in chystá na sobotní vyjednávání se severokorejskou delegací.

Setkání nejvyšších představitelů USA, KLDR a Japonska očekávali odborníci i veřejnost s obavami. Mezi mnohými panují napjaté vztahy, a to zejména mezi USA a Severní Koreou, jejichž lídři si loni dokonce vyhrožovali jadernou válkou. Japonsko má navíc napjaté vztahy jak s KLDR, tak s Jižní Koreou.

Podle Pence chce autoritářské vedení KLDR účast na olympiádě využít k vlastní propagandě, a nikoli k zahájení dialogu, jak optimisticky doufá Soul. Pence také v Jižní Koreji zopakoval pevný postoj USA v sankcích západního společenství vůči KLDR kvůli jejímu jadernému programu. Druhý nejvyšší muž USA do dějiště olympiády také jako hosta přivezl Freda Warmbiera, otce mladého Američana, který zemřel krátce po propuštění ze severokorejského vězení. 

Čtěte také: Korejská olympiáda začala. 1 218 svítících dronů vytvořilo olympijské kruhy

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články