11 Volvo V90 Cross Country

Volvo V90 Cross Country: Nejpohodlnější kombi

autotest

Témata: ,

Zvýšený kombík vyšší střední třídy zní jako sympatická alternativa k tolik rozšířeným vozům SUV. Našli jsme v V90 Cross Country ideální rodinný vůz do všech situací?

Aktuální velké kombi V90 (sedan se jmenuje S90) se vyrábí od roku 2016, přičemž je nabízeno i ve zvýšené verzi s oplastovanými částmi karoserie. Ta se jmenuje Cross Country a mimo jiné má upravený pohon AWD, aby zvládla lehký terén.

Volva jsou nejen krásná, ale působí i velmi luxusně, což je u prémiových automobilů žádoucí. A to nejen z vnějšího pohledu, ale i uvnitř. Interiér V90 Cross Country ve speciální edici Volvo Ocean Race hýčká svou posádku doslova ze všech stran. Bohaté kožené čalounění je v rámci edice, oslavující jeden z největších světových závodů regat, doplněno o oranžové doplňky (například prošívání a bezpečnostní pásy) a karbonové dekory. Měkkým sedadlům, pokrytým kůží Nappa Agnes, není z hlediska pohodlí posádky i bočního vedení co vytknout. Aktuální generace ovládacího systému s rozměrnou dotykovou obrazovkou vyžaduje chvilku zvyku, ale jinak je z hlediska ovládání logická. Pokud si budete vybírat Volvo V90, určitě si připlaťte za audiosystém Bowers & Wilkins. Za 99 100 Kč rozhodně stojí…

Netřeba ani zmiňovat, že komfort cestujících je nadprůměrný ve druhé řadě sedadel. Za ní se skrývá ohromný zavazadlový prostor, jenž i díky hranatému tvaru karoserie pojme 560 až 1953 litrů. Kufr je skutečně velký, snadno přístupný a využitelný tak, jak se na rodinný vůz sluší. Ještě doplňme, že CC utáhne přívěs o hmotnosti až 2500 kg.

Zajímavostí, dotýkající se edice VOR, je fakt, že Volvo Cars dává z každého vyrobeného vozu 100 eur do vědeckého projektu, který bojuje s plastem zamořujícím oceány. Týká se to prvních 3000 vyrobených modelů, takže celková částka 300 000 eur doplňuje dlouhodobý závazek společnosti pečovat o životní prostředí.

Ale zpět k vozu. Poté, co se dostatečně nabažíte skutečně vkusného interiéru, je na čase vydat se na cestu. Cross Country je nabízeno s několika motory – benzinovými T5 a T6 a naftovými D4 a D5. Kromě slabší naftové D4, která využívá manuální převodovku, je točivý moment všech verzí přenášen na všechna kola pomocí osmistupňového automatu.

Testovaná verze D5 nabízí výkon 235 k (a točivý moment 400 Nm), což při hmotnosti kolem 1,9 tuny dle výbavy stačí ke zrychlení na 100 km/h za 7,5 s. Maximální rychlost činí 225 km/h. Motor je přeplňován dvěma turbodmychadly a standardně je vybaven systémem Power Pulse, který roztáčí turba v nízkých otáčkách pomocí stlačeného vzduchu.

V praxi se snadno vytáčí a je dostatečně dynamický – v podstatě ideální motor pro Cross Country se spotřebou kolem 7 l/100 km při běžném ježdění. Osmistupňové převodovce není co vytknout, pracuje hladce ve všech režimech, je rychlá a funguje logicky.

Verze CC má zvýšenou světlou výšku ze 145 mm na 210 mm, tedy o celých 65 mm. Necelých 20 mm z toho připadá na větší kola, za zbytkem stojí změny uložení podvozku v karoserii (ten je na přání dodáván se vzduchovým odpružením vzadu). Díky razantnímu zvýšení zvládne dost sebevědomě i lehký terén, přičemž překvapí hlavně komfortem a snadným ovládáním. Nechybí ani režim off-road, měnící charakteristiku řízení, poháněcí soustavy a samozřejmě pohonu všech kol.

Cross Country se velmi příjemně řídí, nabízí skutečně úžasnou úroveň komfortu a samozřejmě nezklame ani z hlediska bezpečnosti – je totiž vybaveno celou armádou více či méně aktivních pomocníků. Zatímco základní Cross Country s motorem D4 koupíte za 1 439 900 Kč, verze Volvo Ocean Race začínají na 1 829 900 Kč (T5). Testovaný vůz s nejsilnějším turbodieselem stál i s výbavou 2 378 580 Kč. I když to tak nevypadá, není to vysoká cena vzhledem k tomu, že jsme v Cross Country našli ideální vůz pro aktivní rodinu, jež zvládne všechny výzvy se ctí a komfortně.


Plusy:
Pohon, komfort, podvozek, styl.


Minusy:
Ovládání některých funkcí infosystému.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.