Dívka obvinila ředitele z obtěžování, upálili ji za to zaživa. V Dháce začaly demonstrace

Hrůzná vražda dívky

Dívka obvinila ředitele z obtěžování, upálili ji za to zaživa. V Dháce začaly demonstraceNOVÉ
Nusrat Džahan Rafiová krátce před smrtí řekla své rodině, že 6. dubna byla vylákána na střechu své islámské školy, kde byla maskovanými muži vyzvána, aby obvinění podané na policii odvolala Foto:

FOTO: Bangladéšská policie

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Desítky lidí se v pátek shromáždily v bangladéšském hlavním městě Dháce, aby demonstrovaly za spravedlnost pro osmnáctiletou dívku, která byla zaživa upálena poté, co odmítla stáhnout obvinění ze sexuálního obtěžování vůči řediteli své školy. Informovala o tom v sobotu agentura AP.

Nusrat Džahan Rafiová krátce před smrtí řekla své rodině, že 6. dubna byla vylákána na střechu své islámské školy, kde byla maskovanými muži vyzvána, aby obvinění podané na policii odvolala. Když odmítla, byla spoutána, polita benzínem a zapálena. Zemřela v nemocnici o čtyři dny později v důsledku popálenin na 80 procentech těla.

Ohavný čin rozpoutal debatu o široce rozšířeném sexuálně motivovaném násilí na ženách, které je v této konzervativní muslimské zemi kvůli obavám žen ze společenského stigmatu zřídkakdy oznamováno státním orgánům.

Pohřbu Rafiové se zúčastnily desetitisíce lidí. Premiérka Hasína Vadžídová slíbila rodině Rafiové, že pachatelé budou potrestáni. Zatčeno bylo 17 lidí, kromě ředitele i několik studentů islámské medresy, kde dívka studovala.

Koncem března podala Rafiová trestní oznámení proti řediteli školy, který ji prý opakovaně sexuálně obtěžoval. Policie následně ředitele zatkla, což rozzuřilo jeho stoupence. Postavili se za něj i místní vlivní politici. Zadržení později vypověděli, že upálení, jež mělo vypadat jako sebevražda, nařídil z vězení sám ředitel.

„Hrůzostrašná vražda statečné ženy, které žádala spravedlnost, ukazuje, jak moc Bangladéš zanedbává oběti sexuálních útoků,“ uvedla organizace Human Rights Watch. „Smrt Nusrat Džahan Rafiové upozorňuje na to, že bangladéšská vláda musí brát oběti sexuálních útoků vážně a zajistit, aby se mohly domáhat právní nápravy a byly chráněny před odplatou,“ dodala.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Kdo financuje firmu Huawei? Podle CIA čínská tajná služba a armáda

Severoirská policie zadržela mladíky kvůli smrti novinářky. Případ řeší jako terorismus

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články