Místo kultury Babišovy levné jízdenky. Peníze mohly jít na opravu muzeí

Z ČEHO SE SLEVA ZAPLATÍ?

Místo kultury Babišovy levné jízdenky. Peníze mohly jít na opravu muzeíNOVÉ
Rekonstrukce budovy Národního muzea Foto:

FOTO: Národní muzeum

1
Domov

Tereza Vilímová

Škrty vlády v demisi Andreje Babiše (ANO), které dělá kvůli 75% slevám na jízdné, se dotknou i ministerstva kultury. Tomu šéf hnutí ANO sebral peníze, které by jinak šly na opravy či modernizace muzeí, knihoven, galerií nebo divadel. Peníze budou chybět i ministerstvu zahraničí, které by je investovalo jinak. Stěžuje si i Český statistický úřad nebo Akademie věd.

„Nejednalo se ani o rezervu, ani o neproinvestované prostředky,“ uvedla pro server Echo24 tisková mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková. Tomu ministerstvo financí kvůli slevám pro studenty a seniory sebralo 100 milionů korun. Více než 42 milionů přitom bylo určeno na výzkum, vývoj a inovace, 6,5 milionu mělo být investováno do technické modernizace knihoven, galerií či divadel a celkem 51 milionů mělo být investováno do Národního muzea, Národní knihovny a dalších kulturních institucí, jako je Uměleckoprůmyslové muzeum nebo Národní technické muzeum.

„U finančních prostředků na výzkum a vývoj bylo předpokládáno vyhlášení nové výzvy pro projekty, u výdajů na Program péče o národní kulturní poklad bude krácena celková bilance programu, která neohrozí realizované projekty, a v neposlední řadě Rozvoj a obnova materiálně technické základny, kde bude pravděpodobně ustoupeno od některé z realizací pro daný rok,“ dodala.

Babiš i ministerstvo financí tvrdí, že kvůli slevám na jízdné se žádným úřadům finance neškrtají. Prý budou brát jen ty peníze, které jednotlivá ministerstva neutratila. Těch se podle Babiše za poslední roky nakumulovalo 167 miliard. Jenže ty existují jenom na papíře. Podle Nejvyššího kontrolního úřadu nemají tyto „peníze“ finanční krytí. Psali jsme o tom ZDE.

Sebrané úspory

Ministerstvu zahraničí sebral Babiš v rozpočtu pro tento rok také 100 milionů a i tento resort s nimi měl jiné plány. „Ve vazbě na usnesení vlády ze dne 27. března 2018 byl snížen rozpočet kapitoly ministerstva zahraničí o 100 milionů korun. Jednalo se o maximální možné snížení rozpočtu bez toho, aby muselo dojít k zásadním škrtům výdajů v rámci resortu nicméně můžeme doplnit, že tyto výdaje by byly využity na investiční akce,“ uvedla pro server Echo24 tisková mluvčí resortu Irena Valentová.

Dalších dvaceti milionů se musel vzdát Český statistický úřad (ČSÚ). „Jde v podstatě o rezervy vytvořené v minulosti, z nichž ČSÚ postupně v posledních letech dofinancovával svůj běžný rozpočet, protože přidělená částka již několik let nepostačuje ke krytí nezbytných výdajů,“ uvedla Petra Báčová z úřadu. Podle ní se úřad se snížením rezervy o 20 milionů korun ještě dokáže vyrovnat. „Ale další případné snížení by v budoucnu již představovalo problém,“ dodala.

Na škrty si stěžuje také Akademie věd, které se sníží rozpočet rovněž o 100 milionů. „Tyto peníze nám budou chybět především v oblasti podpory špičkových vědeckých týmů, podpory projektů Evropské unie, v oblasti stavebních investic a investic do nových přístrojů,“ uvedla předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová pro Hospodářské noviny.

Podle ministerstva spravedlnosti, kterému škrtl Babiš dokonce 200 milionů, nebude mít opatření vliv na financování plánovaných výdajů a akcí. Nicméně připouští, že mělo v plánu investovat do budov soudů. „Jinými slovy, pokud jde o snížení 200 milionů korun určených na priority vlády, tak rezort toto snížení realizoval zejména z vlastních rezerv – šlo tedy zejména o úspory. Další částka měla původně být investována do úprav budov soudů, nicméně opatření vlády ze dne 27.3. nebude mít vliv na financování plánovaných výdajů a akcí,“ uvedla serveru Echo24 Tereza Schejbalová z resortu.

Zlevněné jízdné vyjde stát od příštího roku na 5,83 miliardy korun ročně. Letos kvůli tomu dostane ministerstvo dopravy 3,26 miliardy z vládní rozpočtové rezervy. Dopravci se ale budou moci rozhodnout, na kterých spojích slevy umožní, což souvisí s omezenými možnostmi zvyšování kapacity u vytížených linek. Sleva 75 procent z jízdného v železniční i autobusové dopravě pro studenty do 26 let a seniory od 65 let bude platit od chystané změny jízdního řádu 10. června.

Opozice Babiše obviňuje z toho, že si slevami pouze kupuje hlasy voličů. Ačkoliv hnutí ANO vyhrálo volby, Babiš nepřestal dělat kontinuální kampaň. Vedle slev na jízdné pro studenty a důchodce, slibuje seniorům vyšší penze a se svým menšinovým kabinetem bez důvěry pořádá výjezdy do krajů. I tam přitom slibuje peníze na lokální projekty.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Škrtat se bude. Babišem ‚objevených‘ 170 miliard existuje jen na papíře

Kupování voličů? Zlevněné jízdné by přineslo škrty ve školství či Akademii věd