2 ZIMNÍ OLYMPIJSKÉ HRY

Počet medailí? Neřeknu, jsem pověrčivý, říká šéf české olympijské výpravy

ROZHOVOR

Témata: ,

Špatné jídlo, zpožděný autobus nebo matrace na míru podle výšky a váhy. To vše a mnohem více má na starosti šéf české olympijské výpravy a bývalý olympionik Martin Doktor. Korejci jsou podle něj na olympijské hry připraveni lépe, než tomu bylo před dvěma roky v Riu. Smogu se podle něj sportovci bát nemusí. V dění olympiády je znečištění na úrovni Plzně, říká v rozhovoru pro server Echo24.

Olympijské hry jsou už za dveřmi. Jak jsou na ně Korejci připraveni? Ptám se proto, že například Rio bylo kvůli přípravě pod palbou kritiky.

Vypadá to, že v Pchjongčchangu bude všechno připravené precizně a včas, na rozdíl od Ria. V tomto případě však mluvím konkrétně o ubytování sportovců a týmu. Nebavím se o sportovištích, ta byla relativně připravena v Riu a v Koreji jsou taky.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Řešil jste těsně před odjezdem ještě nějaké problémy? Když jste se v říjnu vrátil z inspekční návštěvy, řešil se ještě nedostatek ubytovacích kapacit.

Ubytovací kapacity by měly být zajištěny. Těsně před odjezdem jsme řešili záležitosti související s dopravou do místa, protože nám první sportovci do dějiště her odlétali už 14 dní před startem. Řešili jsme změny letů, protože týmy v některých disciplínách se ještě do poslední chvíli měnily, do výpravy přibývali ještě další sportovci. Kvůli tomu byla situace složitější, proto jsme řešili komunikaci s organizačním výborem her.

V posledních měsících Jižní Korea řeší potíže se smogem a se znečištěným ovzduším. Jak to může ovlivnit naše a nejen naše sportovce? Máte z tohoto obavy?

Předpokládáme, že za tu chvilku, kdy sportovci budou v Soulu, se nemůže nic závažného stát. Navíc tam budou v klimatizovaných autobusech. V horách nebo na relativně malém městě na pobřeží, kde se odehrávají olympijské hry, je znečištění vzduchu tak zhruba na úrovni Plzně. Věřím, že to tak zůstane a že přímo v dějišti her smog nebude problém, protože v Pchjongčchangu a Kangnungu se nejedná o průmyslové aglomerace.

Vy máte za sebou řadu olympijských her – ať už z pohledu šéfa výpravy nebo sportovce, a můžete tak porovnat. V čem budou podle vás tyto hry jiné? Má Pchjongčchang nějaká specifika?

Ač si každý myslí, že jedním z hlavních a velmi pocítitelných rozdílů by mohlo být jídlo, tak tomu tak není, protože sportovci v olympijských vesnicích budou mít na výběr i z evropské stravy. Pokud ale budou chtít ochutnat korejské jídlo, mohu jim ho doporučit, protože je velmi zajímavé a chutné. Specifikum her bude – doufejme – spočívat v asijské preciznosti, a to zejména z hlediska organizace.

Co všechno máte jako šéf olympijské výpravy na starosti? S jakými problémy za vámi třeba chodí sportovci, trenéři apod.?

Šéf výpravy hlavně řídí celý tým lidí, který pro zajištění chodu výpravy a co největšího pohodlí sportovců budeme mít na místě v obou olympijských vesnicích. Aby sportovci měli co nejlepší servis, zajišťujeme například ubytování jejich doprovodných týmů v místě i mimo oficiální ubytovací kapacity. Jde nám o to, aby sportovci nejen v olympijské vesnici, ale také na sportovištích třeba z hlediska dopravy měli veškerý servis, který potřebují a požadují. Snažíme se jim zajistit nejen základní podmínky, ale mnohem víc. Včetně toho, že když přijdou do olympijské vesnice, budou mít v posteli položenou speciální zdravotní matraci na míru podle své výšky a váhy. Kdykoli je bude cokoli trápit, mohou se na nás obrátit. A jaké problémy obvykle řešíme? Od toho, že nebylo dobré jídlo na sportovišti, až po to, že sportovcům včas nepřijel autobus, který by je odvezl zpátky. Což se – doufám – nestane. A i když si budou chtít jen dát dobré kafe nebo si budou chtít popovídat, taky umíme pomoci.

Budete mít po Olympijských hrách nějaké volno, nebo se rovnou zaměříte na Tokyo?

Na Tokio 2020 jsme se zaměřili už dávno. Máme za sebou s mými kolegy dvě cesty, takže se už pečlivě připravujeme – nejen teď aktuálně na hry v Pchjongčchangu, ale i na další dvoje. Jak letní hry v Tokiu 2020, tak zimní v Pekingu 2022 jsou ve vzdálených časových pásmech, takže v rámci projektu TOP TEAM se zásadně zabýváme i co nejlepším způsobem aklimatizace pro všechny letní i zimní sportovce. Svoje volno na jaře nebo v létě teď opravdu neřeším, ale samozřejmě dovolenou s rodinou v plánu mám.

Kolik očekáváte, že by mohli čeští sportovci z Pchjongčchangu přivést medailí?

Nebudu tipovat, nezlobte se. Variant je příliš mnoho a já osobně bych přál co největší úspěch všem. Na to, abych řekl jakékoli číslo, jsem příliš pověrčivý.

Martin Doktor (*1974) vybojoval na olympijských hrách v Atlantě 1996 během dvou dnů dvě zlaté medaile v rychlostní kanoistice. Rodinnému sportu se začal věnovat v sedmi letech. Během kariéry získal na čtyři stovky medailí – stal se juniorským mistrem světa, dvojnásobným světovým šampionem a dvakrát získal také titul mistra Evropy. Z největších mezinárodních akcích má celkem 28 medailí včetně těch olympijských z tratí na 1000 a 500 metrů v Atlantě 1996. Po skončení kariéry pomáhal svým nástupcům jako reprezentační trenér, u rychlostní kanoistiky i nadále působí v roli poradce. V současné době je sportovním ředitelem Českého olympijského výboru. V Pchjongčchangu bude v roli šéfa mise už na třetích hrách po Soči 2014 a Riu 2016.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Ruští sportovci omilostnění arbitráží do Pchjongčchangu nesmějí

Spojování Koreje pokračuje. KLDR vyšle na olympiádu dalších 22 sportovců


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.