Šaría banka má zakázané úroky, přesto se v Německu dál rozrůstá

již čtvrtá pobočka islámské banky

Šaría banka má zakázané úroky, přesto se v Německu dál rozrůstáNOVÉ
Pobočka KT Bank Foto:

Foto: Shutterstock

1
Ekonomika
Echo24
Sdílet:

Podle islámu se nesmí půjčovat peníze na úrok a stejně tak i jejich vyplácení. Zakázány jsou také investice do akcií či cenných papírů a zákaz platí také pro alkoholické, tabákové či zbrojařské produkty. Přesto v Německu vznikla islámská banka KT Bank, která se řídí právem šaría. Od svého vzniku v roce 2015 nabírá stále více klientů a nyní otevřela pobočku již ve čtvrtém městě u našich západních sousedů. Informuje o tom německá televize n-tv.

Banka podle islámského práva šaría nemůže svým klientům ani sobě vyplácet úroky. Nesmí také investovat například do alkoholového a tabákového průmyslu či do chovu prasat. Podle mluvčího banky Ferhata Aslanoglua je zakázáno investovat také do zbrojního a hazardního průmyslu. Banka navíc investuje pouze do reálných aktiv, nikoliv do akcií či cenných papírů. Dohled, aby se pravidla dodržovala, zajišťuje etická rada.

Na svůj chod si vydělává například tím, že když si klient chce pořídit auto či dům, ale nemůže si půjčovat na úrok, koupí to za něj právě banka. „Klientovi to pak prodáme se ziskem na splátky,“ vysvětluje Aslanoglu. Podle mluvčího v tom německý finanční dozor nevidí problém. 

KT Bank, která je podle svého tvrzení jediná islámská banka řídící se právem šaría v eurozóně, nyní otevřela novou pobočku v Kolíně nad Rýnem. Od vzniku banky v roce 2015 se tak jedná již o čtvrtou pobočku. Centrálu má KT Bank ve Frankfurtu nad Mohanem a dále má zastoupení v Berlíně a Mannheimu. 

Od svého otevření si zde peníze uložilo již více než tisíc především muslimských klientů. Potenciál je zde podle ředitele pobočky Ayahan Cengizera obrovský. „Mezi 1,5 milionem muslimů v Severním Porýní-Vestfálsku je zastoupeno přes 20 tisíc podnikatelů tureckého původu, kteří zaměstnávají 130 tisíc lidí. Tady vidíme velký potenciál,“ uvedl Cengizer.

V současnosti má islámská banka kolem deseti tisíc klientů. Většina z nich jsou muslimové, ale podle odhadů banky až 15 procent klientů nevyznává islám jako své náboženství. Přesto je cílovou skupinou KT Bank muslimské obyvatelstvo v Německu. „Poptávka ze strany muslimské komunity nepolevuje,“ říká Aslanoglu.

Zajímavostí také je, že muslimští klienti i zaměstnanci banky mají na pobočkách vlastní modlitebny.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: „Šaría policie“ stojí ve Wuppertalu před soudem

Policie zadržela guvernéra centrální banky. Hovoří se o korupci

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články