Odpor k paktu OSN o migrací sílí. Zřejmě k němu nepřistoupí ani Polsko, míní jeho premiér

Kontroverzní pakt OSN

Odpor k paktu OSN o migrací sílí. Zřejmě k němu nepřistoupí ani Polsko, míní jeho premiérAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Sdílet:

Polsko pravděpodobně rovněž ustoupí od připravovaného globálního paktu Organizace spojených národů o migraci. Ve Varšavě to v pátek řekl polský premiér Mateusz Morawiecki na tiskové konferenci s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Pakt nepodporuje například ani český premiér Andrej Babiš.

„Je velmi pravděpodobné, že stejně jako Rakousko, Česká republika a USA nebudeme součástí tohoto globálního paktu OSN,“ sdělil podle agentury PAP předseda polské vlády Morawiecki novinářům. „Jsme přesvědčeni, že naše pravidla, naše svrchovaná pravidla a ochrana hranic a kontrola migrace jsou pro nás naprostou prioritou,“ dodal.

Šéfka německé vlády naopak pakt ocenila. Řekla, že na jeho vypracování se Berlín aktivně podílel a zůstává jeho zastáncem. Tato dohoda „zdůrazňuje svrchovanost států“ v otázkách migrace a je základem pro legální pohyb kvalifikované pracovní síly nebo pro přesídlení z humanitárních důvodů, uvedla podle agentur Merkelová.

Globální pakt OSN o migraci již odmítli představitelé Spojených států, Rakouska a Maďarska. Babiš tento týden na schůzi české Poslanecké sněmovny prohlásil, že navrhne, aby také Česko po vzoru Maďarska a Rakouska ke globálnímu migračnímu paktu nepřistoupilo; vláda by o tom měla jednat příští týden. Podle Babišových slov pakt stírá rozdíly mezi legální a nelegální migrací a jeho ustanovení umožňují rozdílný výklad.

Naproti tomu slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák dal po pátečním jednání v Bratislavě s českým protějškem Tomášem Petříčkem najevo, že slovenská diplomacie pakt podporuje.

Důrazně negativní postoj své vlády k paktu v pátek zopakoval maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. V dopise zaslaném vysokým představitelům OSN podle agentury MTI napsal, že Maďarsko nepodporuje „výměnu obyvatelstva mezi kontinenty“ kvůli obavě z toho, že „to povede k vytváření paralelních společností a ke zvýšení hrozby terorismu“. „Migrace by měla být zastavena, a ne organizována,“ zdůraznil ministr.

Globální pakt o migraci předběžně schválily všechny členské země OSN s výjimkou USA. Jde o nezávaznou dohodu, která má být oficiálně přijata na schůzce v marockém městě Marrákeš 10. a 11. prosince. Dokument mimo jiné definuje migraci jako základní lidské právo.

Čtěte také: Česko by mělo odstoupit od paktu OSN o migraci, míní Babiš

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články