1 Drastické získávání kašmíru

VIDEO: Nastává soumrak prodeje oděvů z kašmíru? Kvůli krutému zacházení se zvířaty v Asii

Nové

Témata: , , , ,

Organizace bojující za práva zvířat PETA zveřejnila drastické video. Na záběrech jsou trpící zvířata, jež hlasitě mečí bolestí, jsou vyděšená a zažívají muka jen kvůli masovému získávání luxusní suroviny - kašmíru. Zejména v Mongolsku a Číně se kašmírová vlná získává masově, pochází odsud asi 90 procent její světové produkce. Kozám je namísto klasického vyčesávání vytrhávána srst z těla pomocí kovových hřebenů. Před procedurou ani po ní není zvířatům nijak uleveno, ani jim není poskytnuta veterinární péče, uvádí PETA.

V Číně kozám nalévají na krvavá místa rýžové víno. Mnoho koz přímo během procedury zemře. Je tomu tak hlavně tehdy, když se je snaží pracovník omráčit kladivem, ale zabije je. V Mongolsku na záběrech videa chovatelé kozu táhnou za nohu do místnosti, kde ji před ostatními zvířaty podříznou. 

Děsivého videa si všimly i známé modní řetězce. Švédská skupina H&M, druhý největší prodejce oděvů na světě, se chystá od roku 2020 surovinu zcela opustit, uvedl americký deník The Wall Street Journal. Už dříve po diskusích s britskou PETA omezil částečně kašmír také e-shop ASOS, kvůli nejnovějšímu zjištění zakázal nyní jeho prodej úplně. 

Z kašmíru vyrábějí hlavně svetry, pulovry a šátky. „PETA nyní vyzývá také ostatní obchodníky, aby následovaly H&M a ASOS a skončily s prodejem kašmíru,“ dodala Ingrid Newkirková, zakladatelka a prezidentka PETA.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Vychází každý čtvrtek

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.