1 POLITICKÁ ARÉNA

Stopka rozpínavosti Finanční správy

Rozpínavost Finanční správy během posledních let nabyla obludných rozměrů a doslova se utrhla ze řetězu. Dokladem toho byl narůstající počet zajišťovacích příkazů, šibeniční lhůty pro podání vysvětlení, několikatisícové pokuty za korunové prohřešky, a mnohá další opatření. Poslední skandál s hromadnými výzvami novomanželům na Přerovsku už jenom završil praktiky „zaklekávání“ Finanční správy. Až právě po posledním zmíněném případu začaly prosakovat zprávy o konci ředitele této instituce.

Chtělo by se říci: konečně! Ale bude to lepší? Je třeba si uvědomit fakt, že k tomuto zcela logickému kroku došlo teprve poté, co byl případ svatebčanů silně medializován a současná ministryně financí interpelována ve sněmovně. Do té doby bylo konání této instituce posvěceno. Bez jakékoli snahy o nastavení mantinelů, a naopak s přitakáním, přihlíželi ministři financí obou volebních období konání Finanční správy. Žádný podnikatel si tak nemohl být jistý, zda zrovna právě u něj druhý den nezazvoní pošťák se zajišťovacím příkazem a on nepřijde během chvíle o celé své živobytí. Ministerstvo financí svou nečinností, nekritickým přístupem a bagatelizací, zcela jasně legitimizovalo nadužívání pravomocí a mimořádných nástrojů berních úřadů, bez ohledu na důsledky pro konkrétní občany.

Pod heslem „účel světí prostředky“, překročila Finanční správa veškeré meze. Bohužel jsme čím dál častěji svědky rozpínavosti a čím dál agresivnějšího přístupu státní moci vůči svým občanům. Na úkor svobody, demokracie, přiměřenosti chování státní správy a tržního prostředí. Místo ochrany občana, jeho práv před státní mocí, se zde dostávají ke slovu opět tendence k ochraně státní moci na úkor občana. Odpor veřejnosti k praktikám Finanční správy je ale jednoznačným signálem, že některé meze stále překročit nelze. Alespoň prozatím.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.