1 VOLBY DO EP

Europoslanec Štětina už nebude kandidovat za TOP 09, není spokojen s Pospíšilem ve vedení

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Europoslanec Jaromír Štětina už nebude kandidovat do Evropského parlamentu za TOP 09. Rozchod se stranou vysvětluje tím, že není spokojen s novým vedením strany v čele s europoslancem Jiřím Pospíšilem. Dává mu za vinu neúspěch ve volbách, nízkou podporu voličů a upřednostňování osobních zájmů, když se snaží vykonávat obě funkce zároveň.

Štětina o svém záměru informoval na Facebooku. „Odmítám kandidovat do Evropského parlamentu za TOP 09. Nové vedení TOP 09 v čele s europoslancem Jiřím Pospíšilem způsobilo rozkol v řadách TOP 09 a nese zodpovědnost za spatné výsledky v posledních obecních a senátních volbách,“ napsal Štětina.


Podle něj se i přes varování Pospíšil rozhodl vykonávat funkci předsedy strany a zároveň europoslance, ačkoliv to podle Štětiny není „poctivě v lidských silách“. Předsedu TOP 09 tak osočil z toho, že upřednostňuje svoje zájmy nad osudem strany. „ Myslím, že nízká podpora TOP 09 voliči vyplývá z faktu, ze Jiří Pospíšil nedokázal přesvědčit elektorat TOP 09 a část členstva strany, že TOP 09 ví, jak dodržet principy nEUhneme vytyčené pod vedením čestného předsedy strany Karla Schwarzenberga,“ napsal dále Štětina.

     Politik, novinář a cestovatel Jaromír Štětina se proslavil reportážemi z oblastí bývalého Sovětského svazu i politickým působením a následným bojem proti komunismu. Po roce 1989 byl zpravodajem Lidových novin v Moskvě a v období 1993 až 1994 jejich šéfredaktorem.
     Do politiky vstoupil v roce 2004, kdy se stal senátorem za Stranu zelených. Mandát senátora mu zanikl v červnu 2014, jelikož byl v květnu 2014 jako nestraník za TOP 09/STAN zvolen poslancem Evropského parlamentu.
     Podle údajů ministerstva vnitra byl členem KSČ od roku 1965, stranickou legitimaci vrátil po sovětské okupaci. V minulosti se objevila fotografie s textem, v němž se zavazuje ke spolupráci s StB. Tu Štětina potvrdil, popřel však, že by s StB spolupracoval, prý šlo o trik.

Reakce předsedy TOP 09

Šéf TOP 09 Jiří Pospíšil reagoval na vyjádření Jaromíra Štětiny nekandidovat za TOP 09 do Evropského parlamentu v písemném vyjádření následovně: "Rozhodnutí pana Štětiny nekandidovat v evropských volbách za TOP 09 respektuji, pravděpodobně dostal jinou, z jeho pohledu atraktivnější nabídku. Je nutné upozornit, že pan Štětina není členem TOP 09, do strany nikdy ani přes opakované výzvy nevstoupil, proto mi nepřijde korektní jeho kritika TOP 09 s mnoha nepravdivými výroky."

Volby do Evropského parlamentu se v Česku budou konat 24. až 25. května. Jedničkou ODS bude Jan Zahradil, který bude i vedoucím kandidátem frakce Evropských konzervativců a reformistů, kam ODS patří. Grémium ČSSD navrhuje na lídra kandidátky europoslance Pavla Poce, lidovce povede další současný poslanec europarlamentu Pavel Svoboda. KSČM povede současná europoslankyně Kateřina Konečná. Další strany ještě definitivně o lídrovi nerozhodly.


Čtěte dále: Babiš by střet zájmů vyřešil, kdyby Agrofert nebral dotace, říká Transparency International

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.