1 PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE

Demonstranti se opět chystají na Babiše. Při hlasování o důvěře budou pod okny

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Další protivládní protest plánují aktivisté na středu 11. července dopoledne, tedy na den, kdy má sněmovna hlasovat o vyslovení důvěry nové vládě Andreje Babiše. Organizátorem akce na pražském Malostranském náměstí v bezprostřední blízkosti sídla Poslanecké sněmovny je aktivistická skupina AUVA. Organizátoři chtějí „zatlačit na politiky ve chvíli, kdy budou hlasovat“.

Jedná se o další z řady demonstrací v Praze i po celé republice, které se konaly v několika posledních měsících poté, co byl Andrej Babiš znovu pověřen sestavením vlády. Demonstrace, z nichž poslední byla v minulém týdnu, se mimo jiné týkaly plánů Andreje Babiše složit vládu podporovanou komunistickou stranou, kterou by tak poprvé od revoluce, i když nepřímo, přivedl k politické moci.

Čtěte také: Komunisté jsou nejblíž vládě od roku 1989. Demonstranti budou troubit na poplach

Stejně tak je tomu i v případě středeční demonstrace, která nese název „Neztrácíme naději! Vláda StB a komunistů nesmí získat důvěru!“. Organizátoři vyzývají účastníky k pískotu „na podporu lidí, kteří vypískali Babiše na všesokolském sletu“ a k aktivnímu přístupu k poslancům „se svědomím, aby nehlasovali pro vládu s komunisty, vedenou trestně stíhaným premiérem, který byl spolupracovníkem StB“.

„Zatlačíme na politiky ve chvíli, kdy budou hlasovat. Na demonstraci budeme živě přenášet zvuk ze sněmovny a díky tomu, že se demonstrace koná kousíček od parlamentu a my budeme reagovat na řečníky, budou náš tlak politici silně vnímat,“ věří organizátoři protestu.

Schůze sněmovny, na níž menšinová vláda hnutí ANO a ČSSD premiéra Andreje Babiše bude žádat o důvěru, začíná v 9 hodin. S přislíbenou podporou komunistických poslanců by ji měla na rozdíl od prvního Babišova kabinetu složeného jen z ministrů za jeho hnutí získat. Kabinet přijde podpořit do dolní komory také prezident Miloš Zeman.

Zástupci ostatních šesti stran a hnutí zastoupených ve Sněmovně budou hlasovat proti vládě. Středeční jednání poslanců o důvěře se uskuteční 263. den od parlamentních voleb loni v říjnu, z nichž nynější složení dolní komory vzešlo. Pokud by vláda důvěru nezískala, musela by opět podat demisi. Třetí pokus o sestavení vlády by pak náležel předsedovi Sněmovny, kterým je Radek Vondráček z ANO.

Čtěte také: Babiš: Že paní Šlechtová nepodpoří vládu? Nevidím důvod

Menšinový kabinet ANO a sociálních demokratů by měl ve dvousetčlenné Sněmovně získat podporu až 108 poslanců. Vedle 78 zástupců hnutí ANO a 15 zástupců ČSSD by měli dalších 15 hlasů přidat komunisté.

Jejich vedení o toleranci kabinetu rozhodlo v souvislosti s tím, že vláda přislíbila splnění všech sedmi programových priorit KSČM. Patří k nim trvalý růst minimální mzdy a důchodů, zdanění církevních restitucí, ochrana přírodních zdrojů a nezvyšování spoluúčasti pacientů.

Někteří opoziční politici ale mluví o pozicích pro komunistické nominanty v dozorčích radách státních firem. Nový kabinet kritizují zejména kvůli tomu, že poprvé od listopadu 1989 přivádí KSČM k vládní moci. Opozici vadí také Babišovo trestní stíhání v případu dotace pro farmu Čapí hnízdo i někteří další členové nového kabinetu.

Aktuálně výhrady míří zejména k ministryni spravedlnosti Taťáně Malé kvůli někdejšímu výroku o možném odkladu Babišova stíhání a podezřením, že opisovala v diplomových pracích. V pondělí bude svou pozici vysvětlovat poslaneckému klubu ANO a premiér Babiš už naznačil i možnost jejího odstoupení, pokud se dostatečně neobhájí.

Čtěte také: Pokud ministryně Malá podváděla, měla by odstoupit, řekl Babiš

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Podzim populistů. Blíží se předčasné volby do rakouského parlamentu

Echo týdne: Drak, babička a televize ● Komentář: Co znamená vypuštění strnada ● Recenze: Zachovej nám...? ● Rozhovor: Tarantinovo rekviem za Hollywood

V nerovném zápase s kultem lidstva Za úsilím převychovat společnost se skrývá agrese
V Číně už se Velký bratr stal skutečností O Orwellovi v praxi s expertem na Čínu Erpingem Zhangem
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.