1 PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE

Demonstranti se opět chystají na Babiše. Při hlasování o důvěře budou pod okny

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Další protivládní protest plánují aktivisté na středu 11. července dopoledne, tedy na den, kdy má sněmovna hlasovat o vyslovení důvěry nové vládě Andreje Babiše. Organizátorem akce na pražském Malostranském náměstí v bezprostřední blízkosti sídla Poslanecké sněmovny je aktivistická skupina AUVA. Organizátoři chtějí „zatlačit na politiky ve chvíli, kdy budou hlasovat“.

Jedná se o další z řady demonstrací v Praze i po celé republice, které se konaly v několika posledních měsících poté, co byl Andrej Babiš znovu pověřen sestavením vlády. Demonstrace, z nichž poslední byla v minulém týdnu, se mimo jiné týkaly plánů Andreje Babiše složit vládu podporovanou komunistickou stranou, kterou by tak poprvé od revoluce, i když nepřímo, přivedl k politické moci.

Čtěte také: Komunisté jsou nejblíž vládě od roku 1989. Demonstranti budou troubit na poplach

Stejně tak je tomu i v případě středeční demonstrace, která nese název „Neztrácíme naději! Vláda StB a komunistů nesmí získat důvěru!“. Organizátoři vyzývají účastníky k pískotu „na podporu lidí, kteří vypískali Babiše na všesokolském sletu“ a k aktivnímu přístupu k poslancům „se svědomím, aby nehlasovali pro vládu s komunisty, vedenou trestně stíhaným premiérem, který byl spolupracovníkem StB“.

„Zatlačíme na politiky ve chvíli, kdy budou hlasovat. Na demonstraci budeme živě přenášet zvuk ze sněmovny a díky tomu, že se demonstrace koná kousíček od parlamentu a my budeme reagovat na řečníky, budou náš tlak politici silně vnímat,“ věří organizátoři protestu.

Schůze sněmovny, na níž menšinová vláda hnutí ANO a ČSSD premiéra Andreje Babiše bude žádat o důvěru, začíná v 9 hodin. S přislíbenou podporou komunistických poslanců by ji měla na rozdíl od prvního Babišova kabinetu složeného jen z ministrů za jeho hnutí získat. Kabinet přijde podpořit do dolní komory také prezident Miloš Zeman.

Zástupci ostatních šesti stran a hnutí zastoupených ve Sněmovně budou hlasovat proti vládě. Středeční jednání poslanců o důvěře se uskuteční 263. den od parlamentních voleb loni v říjnu, z nichž nynější složení dolní komory vzešlo. Pokud by vláda důvěru nezískala, musela by opět podat demisi. Třetí pokus o sestavení vlády by pak náležel předsedovi Sněmovny, kterým je Radek Vondráček z ANO.

Čtěte také: Babiš: Že paní Šlechtová nepodpoří vládu? Nevidím důvod

Menšinový kabinet ANO a sociálních demokratů by měl ve dvousetčlenné Sněmovně získat podporu až 108 poslanců. Vedle 78 zástupců hnutí ANO a 15 zástupců ČSSD by měli dalších 15 hlasů přidat komunisté.

Jejich vedení o toleranci kabinetu rozhodlo v souvislosti s tím, že vláda přislíbila splnění všech sedmi programových priorit KSČM. Patří k nim trvalý růst minimální mzdy a důchodů, zdanění církevních restitucí, ochrana přírodních zdrojů a nezvyšování spoluúčasti pacientů.

Někteří opoziční politici ale mluví o pozicích pro komunistické nominanty v dozorčích radách státních firem. Nový kabinet kritizují zejména kvůli tomu, že poprvé od listopadu 1989 přivádí KSČM k vládní moci. Opozici vadí také Babišovo trestní stíhání v případu dotace pro farmu Čapí hnízdo i někteří další členové nového kabinetu.

Aktuálně výhrady míří zejména k ministryni spravedlnosti Taťáně Malé kvůli někdejšímu výroku o možném odkladu Babišova stíhání a podezřením, že opisovala v diplomových pracích. V pondělí bude svou pozici vysvětlovat poslaneckému klubu ANO a premiér Babiš už naznačil i možnost jejího odstoupení, pokud se dostatečně neobhájí.

Čtěte také: Pokud ministryně Malá podváděla, měla by odstoupit, řekl Babiš

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Konec thatcherismu. Jak volby změnily Velkou Británii

Echo týdne: Vkus Moniky Babišové ● Komentář: Zvrácení svobodných voleb ● Svět: Andrej Babiš na nás uvalil světovou zelenou revoluci ● Kauza: Skrytá, ale stejně reforma ● Civilizace: Hladem ku zdraví?

Anglické odcházení Co bude s Evropou, když Britové řekli exit
Klenot v čase snesitelném Rychlý běh s krumlovskou kartou
,